Google I/O 2015- Android M İle Neler Geldi?Google I/O 2015- Android M İle Neler Geldi?

Google I/O 2015 Google’ın geleneksel geliştirici konferansını Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sundar Pichai ile başladı.

Sundar Pichai ile başlayan Google I/O 2015 konferası Dave Burke’e ile devam etti. Burke, geliştiricilerin merakla beklediği Android M’yi tanıttı. Android M bu yılın 3. çeyreğinde genel kullanıma sunulacak. Şimdilik Android M Olarak değinilen isim  final sürümde bir tatlı yada şekerleme olması bekleniyor.

ŞİMDİ KULLANIMA SUNULANLAR:

Android M, bugünden itibaren Nexus 5, 6, 9, ve Player cihazları için geliştirici sürümüyle test edilebilecek.

HD kalitede sınırsız ve ücretsiz fotoğraf depolama Google Photos (Fotoğraflar) uygulaması bugünden itibaren Android, iOS ve web platformlarında kullanıma sunulacak.

Android M’nin özellikleri:

App Permissions

Android M ile geliştiriricilerin kafalarına göre ayarladıkları izinlere bir dur denilecek ve uygulamayı indirdiğinizde bir kabul listesi göreceksiniz. Ve uygulama cihazdaki hangi özelliği kullanmak isterse sizden izin isteyecek.Yani Android M ile App Ops gibi uygulamalara gerek kalmayacak. İzinler ayrı ayrı uygulamalar için görüntülenebilecek ve istenirse kapatılabilirken, güncellemelerde izinlerle uğraşmaya gerek kalmayacak.

App Links / Intent System

Tüm uygulamalar bir birine bağlantılı olacak Onay alan bir bağlantı bir uygulamadan diğer bir uygulamaya direct geçiş sağlayacak. Kullanıcıya bağlantının “tarayıcıda mı, yoksa uygulamada mı” açılacağı sorulmayacak.

Android Pay

 MWC2015’te tanıtılan Android Pay, Andorid M ile geliyor. Android Pay ile ödeme yaparken  telefonunuzun tuş kilidini  açmanız yeterli. NF ile yapacağınız ödemede kod girmek yok, Android Pay, Android KitKat ve üzerindeki sürümleri kullanan Androidli cihazlarla kullanılabilecek. Google, Android Pay için kendi parmak okuyucusunu geliştirecek.

Host Card Emulation teknolojisini kullanan Adroid Pay, açık bir platform olacak. AT&T, Verizon ve T-Mobile Android Pay’i kullanan ilk markalardan olacak. ABD’de 700 bin mağazada Android Pay kullanılabilecek. Ayrıca uygulama içi ödemelerde de tercih edilebilecek.

Doze

Doze özelliği, hareket algılayıcılar sadece cihaz hareket ettiğinde uygulamalar tarafından kullanılacak. Nexus 9 için Doze olmayan duruma göre pil ömrünü 2 kata kadar yükseltebilecek. Doze, Android M’e güç kullanımında avantaj sağlayacak bir özellik olacak.

USB Type-C bağlantı özelliğini destekleyecek olan Android M kullanan bir cihazla başka bir cihaz şarj edilebilecek. Örneğin şarjınız bittiğinde yanınızda tabletiniz var ise pil aktarımını sağlayabilirsiniz.

Chrome Custom Tabs

Geliştiriciler, uygulamalarının içinde Chrome Custom Tabs özelliği ile Chrome’u bir iç tarayıcı olarak kullanacaklar. Bu özellikle Chrome’da kayıtlı şifreleriniz, otomatik tamamlama ve çoklu güvenlik süreçleri geçerli olacak.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir