Chrome’da RAM Nasıl Kazanılır!great supender ile chrome da ram kazanma

Chrome’da bol sekme açılması sebebi ile ram çok daha az tüketebiliriz.

Tarayıcılarda önemli konuları araştırıken farkına varmadan bir sürü sekme açarız. Bazende pek çok sosyal ağa olan aboneliklerimiz ile ve gönderileri takip ile de bu açılan sekmeler çoğalır.

Bu açılan sekmelerin çoğalması bazen rami tüketirken bazende tarayıcıda çökmeler meydana gelir. Ancak  bu sorunu Great Suspender ile yenebiliriz.

Kullanılmayan sekmeleri dondurarak bellek sorununa çare olmaya çalışan Great Suspender adındaki eklenti, dilerseniz 20 saniye, dilerseniz 3 gün seçin, sizin seçtiğiniz süre geçtikten sonra aktif olmayan sekmeleri dondurup bellek tüketmemelerini sağlıyor.

great supender ile chrome da ram kazanma

Great Suspender’ın “sizi daha mutlu ve verimli bir insan yapmak istiyoruz” mottosu da, eklentiyi gayet iyi açıklıyor.

Great Suspender’ı kullanarak yüzlerce sekmeyi bir anda açıp, sistemin yavaşlamasını engelleyerek istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz zaman dilimine göre, kullanılmayan sekmeler mavi renge bürünüyor ve açtığınız zaman “Sekme durduruldu. Yeniden yüklemek için tıklayın.” yazıyor. Tıkladığınız gibi de sayfa yeniden yükleniyor.

great supender ile chrome da ram kazanma

great supender ile chrome da ram kazanma

Bunun dışında Great Suspender eklentisinde bir istisna listesi de oluşturabiliyorsunuz.  White List diye alandırılan listeye suspend edilmesini istemediğiniz siteleri ekleyebiliyorsunuz. Bu listede belirttiğiniz sayfalar, ne olursa olsun durdurulmuyor.

great supender ile chrome da ram kazanma

Yalnızca internete bağlıyken sekmeleri dondurma veya şarja takılı değilken dondurma gibi ek ayarlar da eklentide bulunuyor.

Download

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir