Windows 10 ‘da Çoklu Görevler Nasıl AyarlanırWindows 10 'da Çoklu Görevler Nasıl Ayarlanır

Bilgisayarı her zaman tek bir iş için kullanmayız. Bilgisayar kullanıcıları masa başında pek çok işi bir arada yürütebilirler. Ancak bu pencereleri kapatmak çoğu zaman sıkıntı yaşatır.

Gelin masa üstünü çoğaltıp görevleri paylaştıralım ve bu işlemlerin ayarlarına göz atalım. Elbette her zamanki gibi adım adım ve video ile anlatımız da mevcut. Konunun altından videomuzu da izlemeyi unutmayın.

Çoklu masa üstü görünümü oluşturma

Görev çubuğundaki görev görünümüne tıklayın

 görev görünümü

Ve şu anki masa üstünüzdeki açık pencereleri görmek ile beraber yeni bir masa üstü oluşturun. Ve yeni masa üstünde farklı pencereler açın. Ve diğer işlemlerinize geçmek istediğinizde yine görev görünümü tıklayıp hangi masa üstünü kullanmak istiyorsanız onu seçin.

Pencereler arası geçişi klavye kullanarak ta yapabilirsiniz. Sağ – sol – yukarı- aşağı okları ile konumlayıp enter’ı tuşlamanız yeterli.

Pencereler arası geçiş

 

Çoklu Görevler de pencereleri ekrana sığdırma

Kaç pencerenizin açık olduğu fark etmez. Ekranı dörde bölüp istediğiniz işlemleri pencereler arası geçişle rahatlıkla yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken pencereleri ekrana hizalamak. İster ikili ister üçlü ve ister dörtlü olarak.

Pencereyi tutun ve köşesinden sürükleyerek bırakın. Gölge şeklinde bir iz belirecek. Bu iz pencerenin hizalanacak yerini gösterir.

Gölge şeklinde bir iz

 

Bu özellik sizde yok mu?

Bu özellikleri yansıtan ayarlar kapalı olabilir. Gelin ayarlara bir göz atalım.

Çok görevli , tutturma ayarları

Başlat menüsüne tıklayın. Ayarlara tıklayın. Ve Sisteme tıklayın.

 Sistem

 

Sol menüde çok görevli’ye tıklıyoruz ve sağ sütunda ayarlar görünüyor. Bu ayarların hepsini açık konumuna getirsek, tüm özellikleri ile kullanabileceğiz.

 çok görevli'

 

Şayet dilerseniz siz bazılarını kapatabilirsiniz. Yada hiç kullanmakta istemeyebilirsiniz. Hepsini kapatmak için ilk ayarı kapalı konumuna getirmek yeterli olacaktır.

Windows 10’da Klavyeler Arası Geçişe Kısayol Atama
Windows 10 da Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama
Windows 10’un Sizi İzlemesini Durdurun!

4 Yorum

  1. Selma 21 Eylül 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 21 Eylül 2017 Alıntıla
  2. ferhat agar 6 Şubat 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 6 Şubat 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir