Telefonunuzu Sıfırladığınıza Emin Misiniz?Telefonunuzu Sıfırladığınıza Emin Misiniz?

Android kullanıcıları telefonlarını satarken Factory Reset ile sıfırlıyorlar. Ancak Uzmanlar cihazların bu şekilde sıfırlanmadığını belirtiyorlar!

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan testlerde Android 2.3.x (Gingerbread) ve 4.3 (Jelly Bean) versiyonlarına sahip 21 farklı telefon üzerinde yapılan testlerde, fabrika ayarlarına sıfırlanmış telefonlardan e-postaları, SMS mesajları, Google hesap bilgilerini, Facebook hesapları, SMS mesajları ve bazı anında mesajlaşma programlarından sohbetleri ele geçirmeyi başardılar.

E-bay üzerinden satın alınan cihazlar arasında Samsung, HTC, LG, Motorola ve 3 adet Google Nexus telefon bulunuyordu.

Araştırmacılar uyguladıkları veri kurtatrma işlemlerinin %80’inde Google hesaplarına erişmeyi başardı ve kullanıcının bulutta duran tüm verilerini cihazla tekrar senkronize etmeyi başardı. Hatta bu bilgiler arasında e-posta ve Wi-Fi şifreleri bile vardı.

Yapılan bir başka araştırmada kullanıcılar aynı zamanda mobil cihaz yönetim yazılımlarının uzaktan silme araçlarının da benzer hatalara sahip olduğunu gördüler. Çünkü bu yönetim yazılımlarının silme fonksiyonu da yalnızca kullanılan işletim sistemi mimarisi ve API’sinin izin verdiği ölçüde silme yapabiliyor. Bu da zaten fabrika ayarlarına geri dönmek oluyor.

Araştırmacılara göre bu sorunun üstesinden gelmek için kullanıcıların ellerinde bulunan tek seçenek bir şireleme yazılımı kullanmak. Böylece telefonda bulunan tüm verileri şifreleyerek kullanabilirler. Ayrıca mümkün olduğunca 4 haneden daha uzun şifre kullanmak. Bir diğer çözümü ise ancak telefon üreticileri gerçekleştirebilir. Telefon üreticileri kullanıcı bilgilerini zaten şifreli olarak saklayabilir ya da daha güçlü bir silme fonksiyonu yerleştirebilirler. Android 4.3 versiyonundan sonra Fabrika Ayarları sıfırlamasının biraz daha karmaşık ve güçlü hale getirildiği ise biliniyor.

Kaynak:pcworld

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir