Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?Tarayıcı geçmişini temizlemenin önemi oldukça fazladır. Öncelikle bilgisayar birden fazla kişi ile yani ortak kullanılıyor ise kesinlikle internet geçmişine önem verilmelidir.

Buna karşın bir bilgisayar birden fazla kişi tarafınca kullanılacak ise her kullanıcı için bir hesap oluşturulmalıdır. Örneğin ebeveyn admin hesabını kullanırken çocuklar için kısıtlı hesap açılmalıdır. Keza aynı hesap üzerinden bilgisayar kullanılıyor ise o halde internet geçmişiniz büyük önem arz eder.

Şöyle ki ister bilerek , ister bilmiyerek sitelerin altlarına gizledikleri link tuzaklarına maruz kalarak uygunsuz sitelere erişmiş olabiliriz. Burada sorun bu sitelere nasıl gidildiği değil bizden sonra bilgisayarı kullanacak kişinin bu sitelere ulaşabilmesidir.

Örneğin evdeki küçük çocuğunuzun sizin geçmişinize bilmeden erişmesi ve rastgele tıklaması ile hoş olmayan içerikleri görüntülemesi psikoljik ve ahlaki yönden çocuğunuzu etkileyecektir.

Gelin görünki siz farkında bile olmadan çocuğun davranışları ileriki günlerde değişecek ve sebebini belkide anlayamayacaksınız bile. Bu sebep ile oldukça dikkate alınması gereken bir konu olan tarayıcı geçmişinin nasıl silinebildiğini aşağıdaki ipuçlarından devam edelim.

Öncelikle hiç bir yazılım kullanmadan Tarayıcı geçmişini temizleyeceğiz:

Google chrome’da geçmişi temizleme:

chrome geçmiş temizleme

Chrome’u açın > sağ üstteki üç noktalı simgeye tıklayın geçmişe tıklayın. Yada klavye kısa yolu ile de geçmişi açabilirsiniz.
Chrome için geçmişi erişim sağlamak için klavye kısa yolu CTL+H tuşlarını kullanıp tarama verilerini temizleyebilirsiniz.

Edge tarayıcı’da geçmişi temizleme:

edge tarayıcıda geçmiş temizleme

Edge tarayıcı çin ise edge ‘i açın > sol üst köşedeki üç noktalı simgeye tıklayın. Ayarlar > temizlenecek öğeleri seçin ve temizleye tıklayın.

Opera tarayıcı da geçmişi temizleme:

opera tarayıcı da geçmiş temizleme

Opera tarayıcı da ise sol üst köşedeki opera tarayıcısının “O” simgesine tıklayıp geçmişe tıklayın. Yada klavye kısayolu olarak CTRL+ H tuş kombinasyonunu kullanın ve tarama verilerini temizleye tıklayın.

Mozilla tarayıcı da geçmişi temizleme:

Mozilla tarayıcı da geçmişi temizleme:

Sağ üst köşedeki ızgara butonuna tıklayalım. Geçmişi temizle  > yakın geçmişi temizleye tıklayalım Yada klavye kısayolu olarak CTRL+SHIFT+DEL tuş kombinasyonunu kullanıp geçmişi temizleyebilirsiniz.

Ccleaner ile Detaylı  Temizlik 

Üstteki üç yöntem tarayacılar üzerinden geçmişi silme ile alakalı. Şimdi ++temizlik işlemi yapacak bir yazılım ile temizlik yapacağız. Pek çoğumuz tarafından bilinen ve yazılım Ccleaner’ın görevi sadece tarayıcı geçmişini silmek değildir. Bilgisayrınızda biriken fazla çöpleri de temizleyen bir yazılımdır. Yani bilgisayardan silinecek artık dosyalarıda Ccleaner ile temizlediğinizde bilgisyarın daha hızlı çalışıtığını fark edebilirsiniz.

Ccleaner’ı isterseniz kurulumlu. exe şeklinde isterseniz Kurulumsuz ( portable) olarak bilgisayarda çalıştırabilisiniz. Analiz ve temizliğe başla butonları ile hem bilgisayarda biriken fazla dosyaları silinecektir. Ccleaer gelişşmiş bir yazılım olduğu için farklı özellikleride vardır, ancak şu an konumuz tarayıcı geçmişi ile ilgili olduğu için yazılımı detaylı anlatmıyorum.

Yazılımı indirmek bu linte tıklayın ve isterseniz geçmişinizi ccleaner ile isterseniz tarayıcı içindeki geçmiş temizleme yöntemlerini kullanarak geçmişinizi temizleyin.

Google Chrome’da Oluşturduğunuz Profili Şifreleyelim
Google Chrome’u Ortak Kullanım İçin Ayrı Açın
Edge Tarayıcısına Google Arama Ekle

2 Yorum

  1. Ahmet çelik 27 Ocak 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 27 Ocak 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir