Akıllı AlçıAkıllı Alçı

Intel, Türkiye’nin ilk “Kreatif Ar-Ge Merkezi” olma özelliğini taşıyan Nesnelerin İnterneti laboratuvarında serebral palsi tedavisine olan yaklaşımı kökünden değiştirecek bir yönteme ev sahipliği yaptı.

“Peki, bu devrimin arkasında ne var?” diye sorarsanız, cevabı çok basit; bir 3 boyutlu yazıcı, bir Intel Edison platformu ve yaratıcı bir zeka. Sonuç ise Serebral Palsi, bir diğer adıyla beyin felci tedavisinde açılan yeni ufuklar.

Farklı disiplinler bir arada çalışıyor, sağlık teknolojilerinin ufku genişliyor

Artık inovatif bir yaklaşım için hem sağ hem de sol beyni tam kapasiteyle kullanmak gerekiyor. Çağımızdaki ihtiyaçlar bütün teknolojik buluşların insana dokunarak günlük hayata adapte olmasını zorunlu hale getiriyor. Bundan dolayı teknolojik yenilikler, sosyal bilimcilerin belirlediği ihtiyaçlara göre şekilleniyor, tasarımcıların süzgecinden geçiyor ve sanatçıların estetik dokunuşuyla vazgeçilmez birer parçamız haline geliyor. Farklı disiplinlerin ortak çalışmaları çağımızı şekillendiriyor. Bu kolektif çalışma bilincinin en üst noktasını ise Nesnelerin İnterneti ve özellikle Giyilebilir Teknolojiler oluşturuyor. Uluslararası ödüllü endüstriyel tasarımcı Deniz Karaşahin tarafından tasarlanan ve 3 boyutlu baskı teknolojisi ile kişiye özel üretilebilen “Akıllı Alçı”, 21.yy’daki farklı disiplinlerin bir arada çalışarak geliştirdiği inovasyonlara mükemmel bir örnek oluşturuyor.

Akıllı Alçı ile kırık tedavisinde suyla temas etmek sorun olmaktan çıkıyor

Medikal alçı ve atel uygulamaları çoğumuzun bildiğinin aksine sadece kırık tedavilerinde değil aynı zamanda sinir sitemini etkileyen nörolojik tabanlı hastalıklarda da kullanılıyor. Kasılmalar nedeniyle bükülen eklemleri korumaya yönelik bu uygulamalara yeni bir soluk getiren “Akıllı Alçı” ile hastalar artık çok daha özgür ve rahat yaşayabiliyorlar.

Akıllı alçının ödüllü tasarımı sayesinde kullanıldığı bölge sürekli hava ile temas ediyor. Bu sayede cilt nefes alıyor, normal alçı ve atel tedavilerinde karşılaşılan kaşıntı ve kötü kokular oluşmuyor. Öyle ki; Akıllı Alçı kullanan hasta artık havasızlıktan sürekli kaşınan kolu yüzünden yerleri tırmalamayacak, alçının içine ince bir çubuk sokup kolunu kaşımak için uğraşmayacak. Akıllı Alçı kullanan hastalar artık alçının yapısı bozulacak korkusu yaşamadan istedikleri gibi yıkanabilecek ve hatta denize bile girebilecekler. Akıllı Alçı işte bu özellikleriyle hastaların hareket özgürlüğünü sağlıyor ve su ile temas etmek artık alçı ve atel kullanılan tedavi süreçlerinde bir sorun olmaktan çıkıyor. Tabii ki bu mükemmel tasarımın Deniz Karaşahin’e uluslararası A’ Design Award tasarım yarışmasında birincilik ödülü getirdiğinin de altını çizmek gerek. Böyle mükemmel bir tasarımı akıllı hale getirmek ise Intel’in Nesnelerin İnterneti ve Giyilebilir teknolojiler alanında farklı disiplinleri bir araya getirme amacının mükemmel bir örneğini oluşturuyor.

Uluslararası ödüllü proje Intel Edison’la mükemmelin de ötesine geçiyor.

Akıllı Alçı’yı vazgeçilmez yapan bir başka etken ise içindeki Intel Edison platformunun sağladığı teknoloji. Intel’in Edison platformu ile akıllı hale gelen Akıllı Alçı sayesinde hastanın durumunu takip etmek, uyarmak ve değişimlere göre süreçleri anlamak mümkün oluyor. Bu ölçümleme özellikleri ise Serebral Palsi yani beyin felci hastaları için bir umut ışığı olacak.

Serebral Palsi süreçlerinde yaşanan ve daha önceden takibi neredeyse imkânsız olan ön koldaki istemsiz kasılmaların ölçümü Akıllı Alçı ile mümkün oluyor. Bu veriler herhangi bir akıllı telefon aracılığıyla anlık olarak izlenebiliyor. Doktorun internet üzerinden tespit ve tanı koyabilmesine imkân veriyor.

Geliştirilmekte olan akıllı alçı uygulamaları ve sensör kullanımı ile örneğin yüzmesi tavsiye edilen bir Serebral Palsi hastasının, egzersizlerini periyodik olarak yaptıktan sonra pronasyondan doğan bası ölçüleri belirli aralıklarla karşılaştırılıp yüzme egzersizinin hastada spazm oluşumunu ne kadar engellediğini istatistiksel olarak takip etmek mümkün oluyor. Teknolojinin tıp alanına temas etmesiyle yeni tedaviler anlamında açılan bu kapının anahtarı olan ödüllü Akıllı Alçı, Serebral Palsi hastaları için geliştirilecek tedavi yöntemleri için yepyeni olasılıklar sunuyor.

Intel Edison platformunun Deniz’in tasarımına kattığı bir başka özellik ise pille çalışabilmesi ve bunun yanında SD kart ebatlarında olmasından dolayı orijinal tasarıma dokunmadan oldukça pratik ve kolay bir şekilde akıllı özellikler kazandırması. Giyilebilir teknolojilerin sağlık alanındaki kullanımına mükemmel bir örnek olan akıllı alçı, delikli yapısı sayesinde farklı tip tedavilerin uygulanabilmesine de imkân sağlayarak, tedavinin hızlanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede Intel Edison platformu, Akıllı Alçı’yı tüm sağlık sektörüne daha geniş çözümler sağlayacak bir hale getiriyor.

Nesnelerin akıllandığı ve dünyadaki tüm cihazların birbirine bağlandığı günümüzde, bu kaçınılmaz dönüşümden sağlık teknolojileri en üst seviyede faydalanıyor. Deniz Karaşahin’in tasarımı ve Intel zekâsıyla, giyilebilir teknolojiler ve tıp bilimini aynı potada eriten Akıllı Alçı, insanlığın tarihin başından beri durmaksızın süren şifa arayışına yön veren olayların yanında yerini alacak. Tarih onu da yazacak. Tabii ki içindeki Intel imzası ile…

Makale: Intel Türkiye’de dijital pazarlama uzmanı  Serap SahinYorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir