HTC One M9’un Kamerası Güncellendi!HTC yeni amiral gemisi One M9’a gelen güncelleme ile kamera uygulaması RAW formatına kavuştu.

HTC’nin Raw güncellemesinin  nedeni LG G4 kaynaklı. Çünkü LGg4’de Raw desteğinin bulunması HTC’yi hareketlendirdi. Profesyoneller için RAW formatı aranılan özelliklerin başında geliyor. Peki bu firmalara rekabete sokan RAW formatı nedir?

RAW Formatı:

dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensör üzerine düşen görüntü dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. Çekim sırasında belli işlemlerden geçen ham görüntü genelde JPEG bazen de TIFF dosya biçimine dönüştürülür.

İşte bu değişikliklerin yapılmadan sensörden gelen sayısal verilerin doğrudan belleğe yazılmasıyla oluşan özel formata RAW adı veriliyor. RAW dosyaları sensörden gelen ham bilgileri içerdiğinden yaygın olarak tercih edilen fotoğraf formatı JPEGten çok daha fazla yer kaplarlar. 6 megapiksel bir fotoğraf makinesi için bu rakam 5-6 megabayta ulaşabilir. Her üreticinin kendine has algoritma yöntemleri olduğundan, farklı dijital fotoğraf makinelerinin ürettiği RAW dosyaları farklı boyutlarda olur.

Bu formatı daha çok üst seviyede ürünler desteklediği için her dijital fotoğraf makinesinin RAW çekme özelliği bulunmaz.

RAW formatının en önemli özelliklerinden biri de çekim yapıldıktan sonra üzerinde bazı değişikliklere izin vermesi. Yani bir nevi zaman içinde geri giderek yanlış ayarları düzeltebilmeye imkân tanıması.

300’den farklı RAW dosya biçiminin var olması, ciddi sorunlara ve uyumluluk sorunlarına yol açmaktadır. Bu karmaşaya son vermek adına Adobe firmasının belirtimlerini açtığı DNG dosya biçimi, günümüzde giderek artan sayıda fotoğraf makinesi üreticisi tarafından kabul görmekte.

Kaynak :vikipedia

Gelişen ve değişen teknolojide bizimle kalın, bizi takipte kalın!

facebook /teknohabertcfolloww@teknohabertc

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir