Continuum İle Telefon Bilgisayara Dönüşüyor!Continuum İle Telefon Bilgisayara Dönüşüyor!

Windows 10 ilk olarak bir yıl kadar önce duyurulduğunda, Microsoft Continuum adı verilen yeni bir özellikten bahsetmişti. Ancak o dönem bu özellik farklı cihazlarda klavye olup olmamasını önemsemeksizin arayüzün değişmesi olarak düşünülmüştü. Continuum bunu yine yapabiliyor ancak Microsoft’un her yıl düzenlediği geleneksel Build Konferansı’nın 2015 ayağında yeni özelliğin çok daha ilginç ve enteresan bir kullanım alanı olduğu daha duyuruldu.

Bu yeni kullanım alanı, Windows 10 ile çalışan bir akıllı telefonu monitöre bağladığınız zaman ortaya çıkıyor. Monitörde görülen arayüz, telefon ekranının birebir yansıması olarak karşımıza çıkmıyor. Onun yerine, telefondaki işletim sistemi PC’deki görüntüye kavuşuyor ve fare ile klavye kullanımına da olanak sağlıyor.

İlk olarak monitörün sol kısmında telefonunuzun Başlat ekranını görüyorsunuz, ancak üniversal uygulamalardan birini açtığınızda monitörün arayüzü de tamamen değişiyor. Böylece hiçbir alan boşa harcanmıyor ve telefonun küçük ekranındaki sunumu tamamen monitör çözünürlüğünde görüntüleyebiliyorsunuz.

Bunun da ötesinde Windows PC’lerde bildiğimiz tüm komutlar, Continuum modunda da çalışıyor. Yani Ctrl+C ile kopyalama, Ctrl+V ile yapıştırma gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Microsoft, bu yeni mod ile akıllı telefonların da PC deneyimini yaşatmasını istediğini söylüyor.

Ancak ne yazık ki mevcut Windows Phone telefonlar, Windows 10’a güncellendiği zaman bu yeni özellikten faydalanamayacak. Bunun sebebi ise Continuum kullanmak ve çift ekran deneyimini yaşamak için yeni donanımın gerekmesi. Microsoft’un Windows 10 ile birçok şeyi değiştirmesine gerçekten artık az kaldı diyebiliriz.

Kaynak :pcworld

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir