Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu GetirirYapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirir

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking Yapay Zeka Konusunda Endişeli

“İnsana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz” dedi.

Sözleri ile BBC’de yapay zeka’nın yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebileceği endişelerini dile getirdi.

Stephen Hawking Yapay Zeka Teknolojisi İle Konuşabiliyor

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı olan Prof. Hawking’in ne düşündüğünü anlayabilen ve kullanmak istediği kelimeleri öneren teknoloji, Intel’e ait bir akıllı telefon klavye uygulaması.

Görüşler ikiye bölünüyor.

Hawking gibi düşünenler;

Kısa vadede, akıllı makinelerin belli işlerde insanların yerini alacağı gibi bir endişe duyarken

Uzun vadede ise teknoloji uzmanı Elon Musk’ın “yapay zeka karşımızdaki en büyük varoluşsal tehlike” olabilir düşüncesi var.

Aynı görüşte olmayanlar da var…

Cleverbot adlı yazılımın yaratıcısı Rollo Carpenter’a göre, insanlar uzunca bir süre daha teknolojinin kontrolüne sahip olacak.

Carpenter’a göre hâlâ tam anlamıyla yapay zeka üretebilmek için gereken algoritmaları geliştirebilmiş değiliz ve bu ancak önümüzdeki birkaç on yılda mümkün olabilecek.

Üstelik Carpenter, “Bir makine gelecekte insan zekasını geçse bile bu bize yardımcı olur mu, biz bunu tamamen göz ardı eder miyiz, yoksa tamamen yok mu ederiz, bunu tam olarak bilemeyiz” diye konuşuyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir