Engelli Turkcell Aboneleri İçin Hayal Ortağıma Yeni HizmetEngelli Turkcell Aboneleri İçin Hayal Ortağıma Yeni Hizmet

Engelli aboneleri hayata bağlamayı hedefleyen Turkcell, Young Guru Academy (YGA) iş birliğiyle geliştirdiği ” Hayal Ortağım ”servisine yeni bir hizmet daha eklendi.

Görme engelliler Rahatlıkla alışveriş merkezinde gezecekler.

İstinyePark iş birliğiyle hayata geçirilen sistemde herhangi birinden yardım almadan, görme engellilerin tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezmesini sağlıyor.

“Hayal Ortağım” uygulaması içinde yer alan bu sistem sayesinde görme engelli kişi, alışveriş merkezindeki mağazalar, sinema, yeme-içme bölümü, tuvalet, acil çıkış veya asansör gibi alanlara sesli komutlar ile kolayca ulaşabiliyor. Uygulamanın en önemli özelliği ise; görme engelli kullanıcının bu teknoloji sayesinde başka birinden yardım almasına gerek kalmadan kendi bulunduğu lokasyonu öğrenip, gitmek istediği yere rahatça ulaşmasını sağlaması.

Hayal Ortağım uygulaması “Yol Arkadaşım” uygulaması nedir?

Bluetooth teknolojisi ile POI tarafından üretilen yol gösterici cihazlar (beaconlar) sayesinde çalışıyor. Bu yol göstericilerden dış alan ve İstinye Pazarı hariç, İstinye Park’taki tüm mağaza, sinema, yeme-içme bölümü, asansör, acil çıkış ve tuvaletlere olmak üzere 320 adet yerleştirildi.

Görme engelli aboneler, Turkcell Hayal Ortağım kullanıcıları, Yol Arkadaşım kategorisinde İstinye Park menüsüne girp sesli komutlar ile istedikleri yere gidiyorlar. Turkcell Hayal Ortağım kullanıcıları, internet bağlantı ücreti ödemedikleri için, bu uygulama içerisinde tüketilen data için de ücretlendirilmiyor.

Mağaza ismini söylemek yeterli

Sistem, İstinyePark’ta yer alan mağazaların yer bilgisine ulaşmak için, sesli komut ile mağaza ismini söyleyerek veya mağaza ismini yazarak arama yapmayı mümkün kılıyor. Sesli arama yapılmak istenirse “Sesli Ara” butonuna tıklamak ve dilenen mağazanın adını veya kategorisini söylemek yeterli oluyor.

Arama sonunda tüm mağazalar isimlerine göre A’dan Z’ye sıralı bir şekilde listeleniyor. Listelenen mağazaların kat bilgisi ve kategori bilgisine de ulaşılabiliyor. Mağaza, restoran ve ortak alanlar butonu tıklandığında ise İstinyePark’ta bulunan mağazaların, tuvalet, acil çıkış, asansör gibi hizmet ve ihtiyaç alanlarının bilgisi dinlenebiliyor.

Gidilmek istenen mağaza hakkında bilgi almak için; arama alanını tıklayarak, kat, kategori, mağaza adı ya da aranılan ürünü yazarak aratmak da mümkün. Örneğin İstinyePark’ın dünya mutfağından birçok seçenek sunan restoranlarını öğrenmek için, yiyecek yazıp aratmak yeterli oluyor.

Mağazaların yanından geçerken sesli bilgi al

Kullanıcılar İstinyePark içinde dolaşırken “Serbest Dolaşım” butonunu tıkladıklarında, yanından geçtikleri mağaza, restoran ya da hizmetlerle ilgili sesli olarak anlık bilgilendiriliyorlar. Bunun için “Serbest Dolaşım” butonuna tıklamak ve yürümeye başlamak yeterli. Bilgi almaya devam etmek için uygulamayı sonlandırmamak gerekiyor. Serbest Dolaşım’dan Geri butonu tıklanarak çıkılabiliyor.

Akıllı telefonu olmayana da kullanma fırsatı

Görme engelliye yol arkadaşı olan sistem, iOS ve Android işlemciler üzerinden yönetiliyor. Bu nedenle, sistemi kullanacak kişinin akıllı telefonu olması gerekiyor. Turkcell ve İstinyePark, akıllı telefona sahip olmayan görme engellilere de bu hizmetten faydalanmaları için olanak sağlıyor.

Akıllı telefona sahip olmayanlar, İstinyePark ana giriş kapısındaki danışma masasından kimliğini ve engelli belgesini verip geçici olarak kullanabilecekleri Hayal Ortağım yüklü akıllı telefonları teslim alabiliyor.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir