Bilek Korumalı Mouse Pad i FrispyBilek Korumalı Mouse Pad'i Frispy

Uzunca süre pc başında iseniz sağlık sorunları oluşabilir. Bu sebep ile sağlığınız için ergonomik uygun ürünler ile işlerinize devam etmelisiniz.

 

Örneğin ilk olarak klavye ve mouse seçimlerinizde ergonomik tasarımlı olanlarını satın almalısınız. Ve sadece bununla da kalmamalı ek ürünler ile ergonomiyi güçlendirmelisiniz. Örneğin klavye için microsot’un ergonomik olan elinizin altında destekli olan klavyeleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

ergonomik klavye

 

Mouse’un yanlış kullanımı ve sürekli düz ve sert zeminde kullanımı parmaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi bir rahatsızlık verebilir. Ve bu rahatsızlıkları başlangıçta duyarsınız. Ve zamanla elde güçsüzlük hissi başlar.

Tıbbi olarak, Karpal tünel olarak adlandırılan bu hastalık, boyun bölgesinden çıkan bazı sinirlerin bir araya gelmesi ile oluşan median sinir; omuz, dirsek ve el bileğinin ön yüzünden geçerek baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağına ulaşarak median siniri el bileğinde sıkışır. Bu sinirin el bilek kanalında sıkışması ile de karpal tünel denilen hastalık ortaya çıkar.

Bu sebep ile ergonomi oldukça önemlidir. Mouse’un yanlış kullanımı dedim. Mouse kullanırken elinizin duruş pozisyonu çok önemlidir. Aşağıdaki resimlerde karpal tünel sendromundan korunmak için paylaştığım mouse’u nasıl kullanmamız gerektiğine dair görsellere göz atın.

 Mouse kullanırken elinizin duruş pozisyonu

 

Elimizin mouse’daki duruş pozisyonu mousepadleri ile değiştirebiliriz. Yani Mousepad’inden destek alabiliriz.

Ergonomi için mouse pad’i nasıl olmalı?

Yastıklı mouse padlerinden bahsediyorum aslında. Yastık kısmında bileğinizi destekleyen bir kabarıklık var. Ve içi jel olduğu için sert değil yumuşak bir dolgusu var.

Piyasada bulunan bazı yastıklı mousepadleri aşırı sert olduğu için kullanmayabilirsiniz. Sert olanların dolgu iç malzemesi nedir bilmiyorum. Çünkü daha önce destekli aldığım mousepad’ini kullanamamıştım. Oldukça sert olduğu için rahatsız etmişti.

Bunu göz önünde bulundurarak lelli ve oyuntulu olarak tasarlanan ürünleri tercih edebilirsiniz. Örneğin Frispy marka FMP-050M ürün kodlu ürün.

 Frispy FMP-050M

 

Likra yüzeyi, jel dolgusu ve kaymayı önleyici meteryal kullanılmış. Bilek desteği için jel dolgulu yastık kısmındaki dalgalı tasarımı sayesinde mouse hareketlerinizde sıkıntı yaşamadan doğal hareket ettirebileceksiniz.

 

Ayrıca yukarıdaki belirttiğim gibi elinizde uyuşma , karıncalanma gibi rahatsızlıklar başladı ise bu rahatsızlığını geçirmek için uygulayabileceğiniz egzersizlerden de bahsetmek istiyorum.

El bileğinizi güçlendirmelisiniz:

El bileğiniz için kullanacağınız küçük bir sıkıştırma aparatı ile bileğiniz güçlenecektir. Bu aparat özellikle bu hastalıktan  kurtulan bir arkadaşımın tavsiyesidir. Kendisi bu hastalık ile bu şekilde mücadele etmiş.

Erkekler için bilek güçlendirici aparat:

 

Kadınlar için bilek güçlendirici aparat:

 

Karpal tünel sendromunun oluşmasını engellemek için ise aşağıdaki egzersizler yapılmalıdır.

A. Bileklerinizi düz tutup, parmaklarınızı kendinize çekip bu şekilde 5 saniye(5’e kadar sayın) tutun.
B. Bileklerinizi düz tutun, parmaklarınızı gevşetin.
C. Parmaklarınızı sıkıp, elinizi yumruk yapın.

D. Yumruğunuzu aşağıya bükün, 5′e kadar sayarak bekleyin.
E. 5′e kadar sayarak, bileklerinizi düz tutun, parmaklarınızı gevşetin.
F. Egzersizler toplam 10 kez uygulanır. Egzersizlerin bitiminde, kollar ve eller yanlarda dinlendirilir.

2 Yorum

  1. tekno takipçisi Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir