Sony Hacklendi, Filmler Torrent’ta

Geçen hafta Sony Pictures Entertainment’ın hacklenmesi ile birlikte internettte indirilmeye başlanan filmler Sony’nin canını sıkmıştı. Ancak Sony’i daha da kızdıracak bir gelişme yaşandı. Firmanın bilgisayarlarında bulunan, henüz gösterime bile girmemiş filmlerin kopyaları, internette yayınlanmaya başlandı.

Geçen hafta itibar ile hacklenen Sony firması, vizyona giren ve başrolde Brad Pitt’in oynadığı Fury 1 milyondan fazla bilgisayara indirildi.

TorrentFreak’e göre şu filmler, ABD’deki gösterim tarihleriyle birlikte internete sızdılar: To Write Love on Her Arms (Mart 2015), Still Alice (16 Ocak 2015), Mr Turner (19 Aralık 2014), Annie (19 Aralık 2014) ve Fury (17 Ekim 2014).

11 terabaytlık veriyi Sony’den kaçırmayı başaran hackerlar , kendisini Barışın Bekçileri (#GOP) olarak adlandıran hacker grubu, saldırının hemen ardından Sony Pictures’ı uyarmış, isteklerinin 24 Kasım’a kadar yerine getirilmemesi halinde verileri sızdıracağını söylemişti.

Re/code’un raporuna göre Sony Pictures, şu sıralar saldırının Kuzey Kore kaynaklı olabileceğini düşünüyor ve bununla ilgili gerekli incelemeleri yapıyor. Firmaya göre saldırı, Sony’nin henüz gösterime girmeyen, Kuzey Koreli lider Kim Jong-Un’un CIA tarafından katledildiğini canlandıran “The Interview” filminden kaynaklanmış olabilir.

Sony sözcüsü, konuyla ilgili olarak “Sony Pictures Entertainment içeriğinin çalındığı bu hadise hırsızlık kapsamına girmektedir ve yetkililerle bu konuda ortak bir çalışma içerisindeyiz.” açıklaması yaptı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir