Youtube Videolarındaki Kırmızı Ve Mavi Çizgileryoutube videolarındaki mavi kırmızı çizgilerin anlamı

Youtube videolarındaki kırmızı ve mavi çizgilerin anlamı ne?

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum youtube’da video ararken arama sonuçları sayfasında bize pek çok video sunuyor bizlere. Ve bu videoların  altlarında kırmızı ve mavi çizgiler var. Kimisinin çoğunluğu mavi iken, kimisinin çoğunluğu kırmızı kimisi ise yarı yarıya.

Bir örnek ile gösterecek olursak  videoların alt kısmında mavilik ve kırmızılık oranlarını aşağıdaki resimde işaretledim. 

youtube mavi kırmızı çizgi

Mavilik oranları beğeni oranını gösterirken, kırmızılık oranı da videonun aldığı beğenilmeme oranını gösteriyor.  Yani diğer bir değişle izleyicilerin videoya bıraktıkları like ve disklike’ları demeliyim. Aslında beğeni yada beğenilmeme Türkçemizde doğru ifadesi olsa da youtube denilince dillere dolaşan like atmak ve disklike atmak terimlerine de mecbur kalıyoruz.

Bunun yanı sıra birde gösterim sayılarının altında bir çizgi oluşuyor. 

youtube beğeni

Yine bu çizgilerin rengi de beğeniler ile ilgili. Yani çubuklar videoların beğenilip beğenilmeme oranını görsel olarak bizlere yansıtıyor.

Beğenme oranı beğenmeme oranına göre arttıkça mavi çubuk daha uzun oluyor.

Şayet beğeni ve beğenmeme sayısı eşit olsa çizgi tamamen ortada olurdu. Bununla birlikte görselimizin arasına beğeni verilmeyen  bir video da var . Ondaki durum ise hiç mavilik yok grilik olduğunu görebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Teknomania 3 Aralık 2016 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 3 Aralık 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir