Android de Önbellek Ve Uygulama Verisi Ne Zaman Temizlemeli

Önbellek veya Uygulama Verileri Nedir? Ve Hangisi Ne Zaman Temizlenmeli?

Android de Önbellek Ve Uygulama Verisi Ne Zaman Temizlemeli

Bazı Android uygulamalarının artık ağırlaştığını fark ettiniz mi? Yada artık uygulamalar geç açılıyor diye telefon resetlemeyi mi düşündünüz?

Şayet android uygulamaları geç açılıyor diye telefon resetleme , format atma gibi eylemlere yeltendi iseniz hiç gerek yok.  Bazı Android uygulamalarının belirli bir süre sonra önemli ölçüde yavaşlar. Bunun sebebi ise uygulamanın depoladığı veri miktarıdır. Uygulamalar genellikle bazı verilerini yalnızca kesintisiz bir deneyim vermek için değil aynı zamanda bant genişliği ve zamandan tasarruf etmek için saklar.

Elbetteki bu veriler uygulama deneyiminin iyileştirilmeye de yardımcı olur. Ve uygulamanın tamamının yüklenmesini beklemek için ekstra süreye ihtiyaç duymazsınız. Ancak bunun size bir dezavantajı olur. Nedir bu dez avantaj derseniz. Telefon belleği derim. Ve telefon belleğiniz azaltmasının yanında bazı durumlarda uygulama performansının durgunlaşmasına veya uygulamanın düzensiz çalışmasına da neden olabilir.

Peki uygulamanın performansını artırmak için ne yapabiliriz?

Önbelleği temizleriz yada uygulama verilerini silebiliriz. Ama hangisi daha sağlıklı olur? Kimileri önbelleği temizlemenin sorunu çözeceğinden yana olsa da kimileri uygulama verilerini temizlemeyi öneriyor. Hangisinin ne olduğunu bilmeden bu verileri silmeyin derim.

Risk almak her zaman güzel sonuçlar vermez. Gelin bu verileri silmeden önce neyin ne olduğunu öğrenelim ve sonrasında karar verelim.

Uygulama Önbelleği Nedir?

Bir uygulamayı her kullandığınızda daha sonra kullanmak üzere bazı dosyaları indirir ve dosyaları cihazda saklar. Bu saklanan dosyalar resimlerden uygulama yapılandırma dosyalarına kadar çeşitli olabilir.  Bu dosyalar uygulamanın gerektiğinden daha az çalışmasını sağlar. Önceden indirdiği dosyaları size zaman kazandırarak daha önceki indirdiklerinden gösterir. Ancak bu veriler biriktikçe artık telefon belleğini tüketir.

Ve bu şekilde uzun süre kullanıldığında , uygulama performansı yavaşlar ve genel olarak yavaş bir telefon olur.
Önbellek oluşturma miktarı çok büyükse,  önbellek temizlemelisiniz. Şöyle düşünün örneğin Faceboook uygulamasında Facebook’un önbelleğe aldığı eski resimlere neden ihtiyacınız olsun silin gitsin?

Uygulama Önbelleği Nedir?

Uygulama Verileri Nedir?

Uygulama verilerini temizlemek ise daha ciddiyet isteyen bir iştir. Sebebi ise, bir uygulamanın kaydettiği tüm ayarlar, tercihler, hesap bilgileri vb verilerin silineceği anlamına gelir. Örneğin, çevrimdışı kaydettiğiniz harita verileri ve müzikler gibi.

Uygulama verilerinin silinmesi demek hesap geçmişinin tamamının silinmesi demektir.

Misal olarak uygulama yöneticimdeki Shazam uygulamasının uygulama verilerini sildim.

Abndroid uygulama verilerini sil

Ve Shazam geçmişimdeki herşey silindi.

Android Uygulama Verileri Nedir?

Ve yeniden Shazamı açtığımda ilk defa yüklediğimdeki gibi bir ekran ile karşılaştım.
Dolayısıyla, önbelleği temizlese idim , yalnızca geçici dosyaları silecekti ve bu da uygulamayı açtıktan sonra tekrar yüklenecekti. Ancak, uygulama verilerini sildiğimde , tüm shazam geçmişimdeki aradığım şarkılarda silindi. Bu çevrimdışı müzik dinlenilebilen  bir uygulama olsa idi  tüm müzikler silinmiş olacaktı.

Hangisinin sileceğiz şimdi ? Uygulama verilerimi yoksa önbellek mi temizlenmeli? Sonuç nedir?

Özet geçmek gerekirse, şayet uygulama yavaşlar  ya da veriler beklendiği gibi yüklenmiyorsa önbellek temizlenmelidir.

Uygulama verileri ise sadece cihaz bir farklı çalışıyor ise temizlenmelidir. Yani son çare olarak uygulama verilerini temizlemeyi düşünebilirsiniz. Ön belleği temizledikten sonra performans almazsanız uygulama verilerini de silmeyi düşünebilirsiniz. Ancak yeniden hatırlatayım uygulama ile ilgili tüm veriler silinecektir.  İlk defa yüklemiş gibi olursunuz.

Uygulama verileri ve önbellek nerede? Nasıl temizleriz?

Ayarlar> Uygulamalara tıklayalım ve sorunlu olan uygulamaların önbelleğini yada uygulama verilerini silebiliriz. Ancak silmeden önce yukarıdaki önemli bilgileri dikkatle okuduğunuzdan emin olunuz. Çünkü bu silme işleminin sorumluluğu uygulayana ait olduğundan sonucunda oluşabilecek veri kayıpları ile ilgili herhangi bir mesuliyet kabul etmediğimizi önemle hatırlatırız.

Android’de Kalıcı Uygulamaları Devre Dışı Bırak- Etkinleştir

Android Cihazda Tek Elle Klavye Kullanımı

Android Cihazınız Uyku Modunda İken Wi-fi Açık Kalsın

Android Telefonlardan Uygulama- Oyun Silme

Android’de Uygulama İzinlerini Ayarla

İlgili konu 25 Şubat 2017’de yayınlanmış olup 20 Mart 2019’da güncellenmiştir.

“Android de Önbellek Ve Uygulama Verisi Ne Zaman Temizlemeli” üzerine 36 yorum

  • @Mustafa.ö

   verileri temizle derseniz kesin silinir ancak önbelleği temizlemede net bir şey diyemem uygulamaya göre de değişebilir. Denemek lazım

   Yanıtla
 1. Süper faydalı bir paylaşım , ellerinize sağlık ,Android konusunda sitenizden birhayli şeyler öğrendim

  Yanıtla

Yorum yapın