Mozilla’nın Türkiye’deki Tercihi YandexMozilla’nın Türkiye’deki Tercihi Yandex

Farklı ülkelerde farklı arama motorları ile anlaşan Mozilla Türkiye tercihini Yandex yaptı!

2014’ün Kasım ayında Google ile yollarını ayıran Mozilla Vakfı, arama motoru hizmetleri ülkelere göre farklılık gösteriyor. Amerika’daki kullanıcılar için Yahoo’yu seçen Mozilla, Rusya’daki Firefox kullanıcıları için Yandex ile anlaştı.

Amerika ve Rusya’dan sonra sıra Firefox’un geniş kullanıcı kitlesine hitap ettiği Türkiye’ye vardı. Türkiye’de Google’ın ardından en büyük paya sahip olan Yandex, Mozilla Vakfı ile yapılan anlaşma neticesinde, artık Türkçe Firefox tarayıcısını kullananların varsayılan arama motoru olacak.

Mozilla Blogu üzerinden yapılan açıklamada, Yandex’in Türkiye COO’su Milena Djuricic’in “Biz Türkiye’de Yandex’in kullanıma açılması sonrasında, önemli ölçüde yol kat ettik ve büyük bir pay elde etmeyi başardık. Halen kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu ortaklık ile çabalarımızın boşa gitmemiş olduğunu görmek heyecan verici.” Firefox’un mobil ve masaüstü olarak tüm platformalarında Türkçe dil ile kullananlar, varsayılan arama motoru olarak Yandex’i kullanacakları belirtildi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir