Windows’da Sistem Geri Yükleme

Windows'da Sistem Geri Yükleme

Windows’da karmaşa halinde ayarlardan biri de sistem geri yükleme? Sistem geri yükleme Windows 7′ lerde eskiden sistem geri yükle adı üzerinde Windows klasöründe kolayca bulunurken windows 10 ve Windows  11 ‘de  biraz gizlenmiş.
Windows 10 ve Windows 11’de sistem geri yükleme de hangi yollar izleniyor? Anlatıma geçmeden sistem geri yüklemeyi açmanın pek çok yolu olduğunuda belirtmek isterim. Ancak Standart şeklini şu an konuda anlatacağım. Lakin konunun altındaki download linkinden sistem geri yüklemeyi 1 tık ile açabileceğiniz bir .vbs kodu vereceğim.

Windows 11’de sistem geri yükleme nasıl açılır?

Başat menüsünden aramaya “sistem yapılandırması” yazın.

Çıkan sonuca tıklayın.

Sistem yapılandırması penceresinde “araçlar” sekmesine geçin ve sistem geri yüklemeyi seçip “Başlatma” butonuna tıklayın.

sistem geri yükleme

 

Windows 10’da sistem geri yükleme nasıl açılır?

1- Başlat menüsüne tıklıyoruz ardından >tüm uygulamalar >windows yönetimsel araçları > sistem yapılandırmasına tıklıyoruz.
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

2- Bir pencere açılıyor. Ve Bu ekranda araçlar ” sekmesine”   tıklıyoruz ve  sistem geri yüklemeyi bulup ( en alta) < başlatmaya tıklıyoruz.
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

 

3- Karşımıza yeni bir pencere daha açılıyor ileriye tıklıyoruz.
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

4- Yeni açılan bu pencereden geri yükleme tarihini belirliyoruz.
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

5- Size önerdiği tarihi beğenmez iseniz yani sistemde yaşadığınız sorun size önerdiği tarihte yok ise farklı bir tarihi seçip ileri ye tıklıyorsunuz. (bende o şekilde bir öneri çıkmadı)

6- Ve dilerseniz sistem geri yükleme sonunda etkilenen programları görmek için etkilenen programları tarayabilirsiniz. Ben tarattırmadım ve ileriye tıkladım.
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

7- Bundan sonrasında ise son aşama olan “son”a tıklıyoruz

8- Sistemi geri yüklemek için gelen doğrulama sorusu için  evet tıklayalım.  Sonra bilgisayar bir süre sonra kapanıp yeniden başlayacak.
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

9- Siz bu süreçte bilgisayara hiç dokunmamalısınız. En son açılış ekranı geldiğinde parolanız var ise girin ve ekranda sistem geri yükleme ile ilgili ayrıntıları bulacaksınız.

Eğer sistem geri yükleme başarılı ise başarılı olduğu eğer başarı olmadı ise hata kodunu size bildirecek.

Windows 10’da geri yükleme bu kadar. Aslında diğer işletim sistemlerinde de aynı şekilde sistem geri yüklenir.

Sistem geri yükleme menüsünü  kolayca açabilmeniz için aşağıdaki scripti kullanabilirsiniz. İndirin rardan çıkartın ve sadece çift tıklayın sistem geri yükleme menüsü hemen açılacaktır.

▼Download▼ Şifre:ceofix

20 Kasım 2016 ‘da yayımladığımız konu 12-01-2023 tarihinde güncellenmiştir.

“Windows’da Sistem Geri Yükleme” üzerine 8 yorum

 1. Harika bir bilgi çok işime yaraycak özellikle sistem geri yüklemenin bir tıkla açılması fevkalade faydalı olmuş ellerinize sağlık .

  Yanıtla
 2. Güzel bilgi , açıkçası sıfırlama vs seçenekleri sebebi ile “Sistem geri yüklemeyi ” kaldırdılar zannediyordum , verdiğiniz script işimizi çok kolaylaştırdı , teşekürler

  Yanıtla
  • @Recep

   Ben teşekkür ederim, aslında bilinen bir konu sistem geri yükleme ve pek çok kısa yolu da var ama Script en kısa yolu diyebiliriz. Rica ederim 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın