Windows’da Araç Çubuğunda Dosyaları Ve Klasörleri Aç

Dosyalar, Klasörler Windows 11 ‘de Araç Çubuğuna Nasıl eklenir?

Windows'da Araç Çubuğunda Dosyaları Ve Klasörleri Aç

Windows’taki araç çubuğu, sık kullandığınız uygulamalara, dosyalara ve klasörlere hızla erişmenizi sağlayan güçlü bir araçtır. Araç çubuğu, Windows 10’da yerel bir özelliktir ve bir klasöre, programa vb. erişmek için kolayca özel bir araç çubuğu oluşturabilirsiniz.  Ancak Araç çubuğu özelliği Windows 11’de mevcut değildir. Endişelenmeyin, yine de oluşturmak mümkündür. Windows 11’de görev çubuğundan programlara, klasörlere ve dosyalara erişmek için github’dan indireceğimiz ücretsiz bir yazılım kullanacağız.

Windows 11’e  Araç Çubuğu Nasıl Eklenir?

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz.)

Github’dan ExplorerPatcher dosyasını indirelim. Makale sonundaki download butonuna tıklayın.

İndirilen dosyanın konumuna gidin. Uygulamanın kurulumunu başlatmak için dosyaya çift tıklayıp çalıştırın. Yazılım yükleme işlemi sırasında herhangi bir pencere açılmayacak sessizce yüklenecek. Sadece ekranınız siyah olur sonra masa üstü geri gelir. Yükleme tamamlandıktan sonra, görev çubuğundaki her şey görev çubuğunun sol ucuna taşınır.

Windows 11'e  Araç Çubuğu Nasıl Eklenir?

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev çubuğunun kilitli olmadığını kontrol edin. Açılan menüden “Araç Çubukları” seçeneğini seçin. Açılan alt menüde “Yeni araç çubuğu” seçeneğine tıklayın.

Ve araç çubuğunda olmasını istediğiniz klasörü seçin.

Klasör seç

Seçtiğiniz klasörü, görev çubuğunuzun sağ ucunda, sistem tepsisinin yanında görünür. Metin ve başlığın  araç çubuğunda görünmesini istemiyorsanız ” Metni Göster ve Başlığı Göster” seçeneklerinin işaretini kaldırın .

İşlemlerini bitince görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Görev çubuğunu Kilitle” seçeneğine tıklayın. Ve sonuç:

araç çubuğğu eklendi.

Görev çubuğundaki öğeleri ortalamak için bu konuya göz atın. 

Görev çubuğunda etiketler özelliğini kaldırmak için görev çubuğuna sağ tıklayın. “Özellikler” i seçin. Sol menüden “Taskbar ” seçili iken “Combine taskbar icons on primary taskbar: Always combine” seçiyoruz. Ve görev çubuğu alıştığımız kare simgeler olarak görünüyor.

taskbar özellikler

▼Download▼

ExplorerPatcher Nasıl Kaldırılır?

ExplorerPatcher’ı kaldırmak isterseniz Başlat menüsü> uygulamalar > Yüklü Uygulamalar’a tıklayın. ExplorerPatcher’ı bulun. Üç noktaya tıklayın. Ve kaldır’ı seçin.

ExplorerPatcher'ı kaldır

“Windows’da Araç Çubuğunda Dosyaları Ve Klasörleri Aç” üzerine 2 yorum

  1. Microsoft bu faydalı özelliği neden Windows 11 den kaldırmış halen analmıyorum, elinize sağlık sayenizde tekrar geri geldi.

    Yanıtla

Yorum yapın