Klavye Işığını Kapatma-Açma Renkleri Değiştirip Sabitleme

Bir laptop’un arkadan aydınlatmalı klavye ışığının açma ve kapatma

Klavye Işığını Kapatma-Açma Renkleri Değiştirip Sabitleme

Arkadan aydınlatmalı klavye, karanlık ortamda çalışmanız ve yazmanız için ışık sağlar ve başkalarını etkilemeden parlaklık düzeylerini değiştirip mevcut renklerden seçim yapabilirsiniz. Ancak bazıları ise bu ışığı sevmeyebilir, çünkü gözleri etkileyebilir.  Işıklar gözlerini alabilir. Bu makalede, ışıklı klavyenin nasıl etkinleştirileceği ve nasıl kaptılacağı açıklanmaktadır.

Klavye ışığını açma ve kapatma

(Makale sonundaki videoyuda izleyebilirsiniz)

Arkadan aydınlatmalı klavyenin kısayol tuşu kombinasyonu, farklı modellere göre değişebilir. Arka ışığı açmak veya kapatmak için klavyede tuş kombinasyonlarıdan biri oldukça belirgindir. Çünkü  klavye üzerinde ışın simgesi vardır.

klavye üzerinde ışın simgesi

Lakin sadece ışın simgesi olan ilgili tuşa basmak ile klavye ışığını açıp kapatamazsınız. FN tuşu Esc tuşu gibi kombinasyonları denemelesiniz. Örneğin;

Lenovo dizüstü bilgisarın klavye arka ışığı var ise boşluk çubuğunuz üzerinde Arka Işık simgesini görürsünüz. Ve FN tuşu ile birlikte basılmalıdır.

Klavye ışığını açma ve kapatma

FN tuşu ile birlikte boşluk tuşuna bastığınızda sırası ile Karışık Renkli Arka Işık, Tek Renkli Arka Işık (yeşil), düşük karışık renkli arka ışık, Sabit renkli ışık ( turkuaz) veya Arka Işık Yok(Işığı kapatma) şeklinde modları vardır.

Diğer markalar için ışıklı klavyenin ışığını açma kapatma için kullanılan klavye kısa yolları:

HP: FN f5 veya f4 tuşuna basabilirsiniz.

Asus: FN+F7 , bazı notebook bilgisayar modellerinde bu kısayol F3 veya F4 , Oyun notebook bilgisayar modellerinde FN ve yukarı ok tuşlarına basarak arka ışığı etkinleştirebilirsiniz. FN+Yukarı ok tuşlarına devamlı basarsanız arka ışığın parlaklığını artırır. FN+Aşağı ok tuşları ise arka ışığın parlaklığını düşürür ve son olarakda arka ışığı kapatır.

MSI: F5 veya F4 tuşu. Bazı modellerde ise FN ile birlikte kullanılmalı.(Ayrıca Fn tuşu ve F10 tuşu)

Monster: FN tuşu ve klavyenin en sağ alt tarafında ki + ve – butonları.

Not:
Bazı durumlarda, düşük pil nedeniyle arka ışığınız açılmayabilir.
Dizüstü bilgisayarınızın şarjının en az %75 olduğundan emin olun.

“Klavye Işığını Kapatma-Açma Renkleri Değiştirip Sabitleme” üzerine 5 yorum

  1. Işıklı klavye büyük ihtiyaç bendeki mevcut klavyede yok ama almayı düşünüyorum , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın