Android’de Konsantrasyon Modu Nasıl Kullanılır?

Konsantrasyon modu nedir? Konsantrasyon Modu Nasıl Çalışır?  

Android'de Konsantrasyon Modu Nasıl Kullanılır?

Konsantrasyon Modu, Android’in Dijital Denge ve Ebeveyn Denetimleri özelliklerinin bir parçasıdır. Konsantrasyon Modu, dikkat dağıtan uygulamaları ve bildirimlerini duraklatarak odaklanmanızı korumanıza yardımcı olur ve duraklatmayı seçtiğiniz uygulamaları kullanmanızı tamamen kısıtlamaz. Ayrıca tüm sisteminizi etkilemez, yalnızca en dikkat dağıtıcı bulduğunuz uygulamaları etkiler. İşte detaylar:

Akıllı telefonunuz çevrenizde iken bir göreve odaklanmak oldukça zordur.  Çünkü bazı durumlarda  işe odaklanmak gerekir ve telefondan gelen  bildirim sesi tüm odaklanmanızı bozar. Bu durum can sıkıcı ve çok rahatsız edicidir. Ancak Konsantrasyon Modu açıkken ister görüntülü görüşme yapıyor olun, ister sunum hazırlıyor olun, ister ders çalışıyor olun  fark etmez, tüm odağınızı  işe vermenizi sağlar.

Konsantrasyon Modu ile istenmeyen bildirimleri durdur

Android’de Konsantrasyon Modu , belirli uygulamaların simgesini griye çevirip bildirimlerin gizlenmesini sağlar. Ayrıca, özelliği devre dışı bırakana kadar bu uygulamalardan bildirim almazsınız. Konsantrasyon Modunu her etkinleştirdiğinizde veya programa göre etkinleştirecek şekilde ayarladığınızda, dikkat dağıtma listenize eklediğiniz tüm uygulamalar gri renkte görünür. İşte nasıl ayarlanacağı:

Android’de Konsantrasyon Modu  (Odak Modu) Nasıl Ayarlanır?

(Makale sonundaki videoyuda izleyebilirsiniz.)

Menüden Ayarlara dokunun.

Dijital Denge ve Ebeveyn Denetimi’ne gidin. Konsantrasyon Modu’nu seçin.

Konsantrasyon Modu

Yapılacak ilk şey, Konsantrasyon Modu sırasında engellemek istediğiniz uygulamaları seçmektir. Aşağı kaydırın ve Konsantrasyon Modu etkinken duraklatmak istediğiniz uygulamaları seçin. Ve Konsantrasyon Modu etkinleştirmek için Şimdi aç’a dokunarak açın. Konsantrasyon Modu, siz kapatana kadar etkin kalacaktır.

Veya Bir program ayarlaya bilirsiniz. Bir program ayarlamayı seçerseniz, burada başlangıç ve bitiş zamanlarının yanı sıra haftanın  günlerine göre konsantrasyon modunun otomatik olarak etkinleşmesini istediğiniz zamanı ayarlayabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz programı ayarladıktan sonra Ayarla > Şimdi aç’a dokunun. konsantrasyon modu, siz kapatana kadar etkin kalacaktır.

Konsantrasyon modu, ayarlarınıza göre otomatik olarak etkinleştirilir ve devre dışı bırakılır. Her iki durumda da açılmadan veya kapanmadan birkaç dakika önce bir bildirim gösterir.

Konsantrasyon modun

Konsantrasyon modunu geçici olarak devre dışı bırakın.

Gri bir uygulamaya dokunursanız, “konsantrasyon modu açık” bildirimini alırsınız. Uygulamayı açmak istemiyorsanız Tamam’ı seçin veya uygulamayı beş dakika kullanmak için Uygulamayı 5 dakika kullan seçeneğini belirleyin.

Konsantrasyon modunu geçici olarak devre dışı bırakın.

Daha uzun bir ara vermek için ekranın üstünden aşağı kaydırın ve odak moduna uzun dokunun. Ardından Mola ver’e dokunun.

Mola süresi için 5 dakika, 15 dakika veya 30 dakika seçin.

Android'de Konsantrasyon Modu

Özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız Şimdilik kapat’a da dokunabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 16 Oca 2023-Son güncelleme 29-01-2024

“Android’de Konsantrasyon Modu Nasıl Kullanılır?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın