Çalışanları İzlemek İçin En İyi 10 Yazılım

Çalışanları izleme yazılımı ile çalışanların işletmeye zarar verebilecek kasıtsız veya kötü niyetli eylemler yapıp yapmadığını, çalışanlarının çalışma zamanlarını kendilerine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirip getirmediğini kontrol edebilirsiniz.

Çalışanları İzlemek İçin En İyi 10 Yazılım

Çalışanları izlemek için en iyi yazılımı kullanırsanız çalışanların çalışma saatlerini nasıl harcadıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve çalışanların verimliliğini artıracak fikirlere sahip olursunuz. Bu yılın çalışan izleme yazılımının en iyisini aradık ve ucuz, basit bir yazılım bulduk. Web, uygulama izleme, ekran görüntüsü yakalama ve içerik filtreleme dahil olmak üzere çalışanların üretkenliğini izlemeye yönelik yeteneklerine baktık.

Neden çalışan izleme yazılımını kullanmalısınız?

Çalışanları izlemeye yönelik araçlar, çevrimiçi davranış ve trafiğe odaklanarak, çalışanların konumlarını ve faaliyetlerini izlemek için oluşturulmuştur. Çalışanları izlemeye yönelik araçlar genellikle aktivite başına zaman izleme temeli oluşturulur.

Yine de, çalışanların harcadıkları zamandan çok kendi çalışma ortamlarında yaptıkları faaliyetlere odaklanırlar. Ayrıca zamanlama, devam ve zaman çizelgelerine odaklananlardan daha güçlü analitik yeteneklere sahiptirler.

Çalışan izleme yazılımlarının çoğu, bir kuruluşun üretkenliğinin yanı sıra güvenliği veya her ikisini de artırmak için geliştirilmiştir. Bu araçlar, çalışanların çevrimiçi davranışlarını analiz ederek ve izleyerek üretkenliği artırabilir. Araçlar, bu analizi, çalışanların kullandığı her bir web sitesinin veya uygulamanın performansını kategorize etmeye dayandırır.

İzleme ayrıca yöneticilerin, çalışanların belirli görevleri tamamlamadaki verimliliğini değerlendirmelerine, iş yüklerini ve atamaları verimli bir şekilde bölmelerine yardımcı olur. Bu özellik, fiziksel izlemenin mümkün olmadığı durumlarda özellikle uzaktaki çalışanlar için kullanışlıdır.

2020’nin başlarındaki pandemi, çalışan izleme yazılımı kullanımını artırdı. Durum ne olursa olsun çalışmalar devam etti. Uzaktan çalışabilenler, bunu gözetimli veya gözetimsiz olarak yaptılar.

Pandemi olsa da olmasada hiçbirşey fark etmez, izleme teknolojisini kullanmak gerçekten de çalışan yönetimini geliştirdi. Birçok BT şirketi, sürekli olarak uzaktan çalışmayı planlıyor. Pandemi sonrasında birçok çalışan uzaktan çalışmaya devam etmek istiyor. Böylece Pandemiden sonra da birçok olasılık karşımıza çıkıyor. Öncelikle, uzaktan çalışma senaryolarında çalışan izlemenin amacına ve kullanımına bakalım.

Çalışanları İzlemek İçin En İyi 10 Yazılım

1. CleverControl

CleverControl

CleverControl, çalışanların davranışlarını, verimliliğini, üretkenliğini, iş dengesini ve hedeflerini izlemek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi içeren bir çalışan izleme bulut programıdır. İşgücüne ilişkin kapsamlı raporlama ve analiz yetenekleri, onu iş gücü analitiği için kullanılabilecek en iyi çalışan izleme yazılımı olarak önermemizin nedenidir.

Yöneticiler, CleverControl platformunun canlı izleme özelliğini kullanarak aynı anda en fazla 16 çalışanın cihazını görüntüleyebilir. Ayrıca web sitesi geçmişini, tuş vuruşlarını, uygulama etkinliğini, sosyal ağ etkinliğini ve diğerlerini de izleyebilirler. CleverControl ile yöneticiler ayrıca ekran görüntülerini, arama motoru etkinliğini görüntüleyebilir ve mikrofon ses kayıtlarını dinleyebilir.
Aylık maliyet, izlenen cihaz sayısına göre belirlenir. Yardım için canlı sohbet, çevrimiçi yardım merkezi ve e-posta hizmetleri mevcuttur.

2. Spyrix Employee Monitoring

Spyrix Employee Monitoring

Spyrix, Mac ve Windows üzerinde çalışan en iyi keyloggerlardan biridir. Bu keylogger, 12 dili destekleyerek farklı konumlardan çalışanları yöneten şirketler için mükemmeldir.

Kurulumdan sonra Spyrix, cihazınızda arka planda çalışan her yazılımı ve uygulamayı izleyecek ve not alacaktır. Spyrix, aktif pencerelerin ve çıkarılabilir sürücülerin ve yazıcılar gibi çevre birimlerinin resimlerini çekecektir. Ayrıca tuş vuruşlarını ve panoları da kaydeder.

3. Actual Keylogger Business Online

Actual Keylogger Business Online

Actual Keylogger’ın arayüzü, sunduğu diğer araçlardan çok da farklı değil. Pano, olayları açıklamaları ve zaman damgalarıyla birlikte görüntüler. Araç, mesajlaşma uygulamalarını ve sosyal ağları izlemek için yapılandırılabilir. Ek olarak, Actual Keylogger, yöneticilerin oyun ve yetişkinlere yönelik web sitelerinden alışveriş ve sosyal medya sitelerine kadar çeşitli kategorilerde engellenen web siteleri listesi oluşturmasına olanak tanır.

4. DeskTime

DeskTime

Uygulandıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde çalışanların üretkenliğini yüzde 30 artırdığı kanıtlanmış, tamamen otomatik bir zaman izleme yazılımı. Sizin ve çalışanlarınızın internette ve çevrimdışı olarak nasıl vakit geçirdiğini öğrenebilirsiniz. Zamanı projeye göre takip edip, ardından giderleri işçilerin saatlik ücretlerine göre hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca dahili olarak veya müşterileriniz için kullanabileceğiniz özel raporlar oluşturabilir, çalışanların izin ve tatillerini ayarlayabilir, fazla mesai ücretini hesaplayabilir ve ekip üyenizin iletişim bilgilerini tek bir yerde saklayabilirsiniz.

5. Monitask

Monitask

Monitask, işletmelere uzaktan çalışanlarını yönlendirme ve izleme konusunda yardımcı olmak için oluşturulmuş çevrimiçi bir performans ve zaman izleme uygulamasıdır. Çalışanların çevrimiçi etkinliklerini ve oturum açma süresini izlemenize, ara sıra ekran görüntüleri almanıza ve çalışanların kullanımını izlemenize olanak tanır. Bu, işletmelerin çalışanların çalışırken harcadıkları zamanı takip etmelerine ve ayrıca çalışanların verimliliklerini artırmalarına olanak tanır.

Yöneticiler, çalışanların veya serbest çalışanların kullandığı uygulamaları görmek, her bir uygulamanın ne kadar süreyle kullanıldığına ilişkin ayrıntıları toplamak ve üretkenliği engelleyen alternatiflere güvenmek yerine hangi uygulamaların çalışanlar için en yararlı olduğunu belirlemek için Monitask’ı kullanabilir. Program, çalışanların üretkenliğini değerlendirebilir ve çalışanlarınızın işlerinde nasıl olduklarını anlamanıza yardımcı olacak bilgiler oluşturabilir.

6. Hubstaff

Hubstaff

Hubstaff, uzaktan çalışanları yönetenler için ideal çözümdür. Çalışanlarınızı meşgul etmek ve ofiste çalışmadıklarında onları üretken tutmak zordur. Ancak, bu yazılım onları sorumlu tutmaya yardımcı olabilir.

Hubstaff ile uygulamanızın ve URL’nizin etkinliğini takip edebilirsiniz. Program, isteğe bağlı görüntüler alarak işin ilerlemesini takip etmenizi sağlar. Her cihazda fare ve klavye kullanımıyla ilgili çalışan aktivite seviyelerini görebileceksiniz. Hubstaff, hareket halindeyken kullanımı izlemenizi sağlayan bir mobil uygulama sağlar. Avucunuzun içinden kapsamlı raporlara ve gerçek zamanlı verilere erişebileceksiniz.

7. Teramind

Teramind

Teramind, şirket yöneticilerinin ve sahiplerinin işletmelerinin gereksinimlerini karşılamak için değiştirebilecekleri özelliklere sahip esnek bir uygulamadır. Yöneticiler, canlı yayın ve geçmiş oynatma özellikleri ile çalışanlarının masaüstlerinin aktivitelerini gerçek zamanlı olarak veya iş günü bittikten sonra izleyebilirler.

Program, yüksek verimli olup olmadıklarını ve hangi programları, görevleri ve web sitelerini kullanarak zaman harcadıklarını görmenizi sağlar. İzleme yazılımı, verimliliği artırmak için çalışanların bilgisayar kullanımını izlemekle kalmaz, aynı zamanda işletmeleri zararlı saldırılara karşı da koruyabilir.

8. ActivTrak

ActivTrak

ActivTrak, çalışan davranışlarının analizini sağlayan bir izleme yazılımıdır. Gizli modda çalışır ve çalışanlarınızın bilgisayarlarına yüklemeden önce seçtiğiniz ayarlara dayanır. İşgücünüzün, gözlemlendiklerinden habersiz olduklarında zamanlarını nasıl kullandıklarına dair daha doğru bir görüş elde edeceksiniz.

ActivTrak, şirket politikalarının uygulanması için yöntemler sağlar. Tetikleyiciler, kısıtlı sitelere, belgelere veya uygulamalara erişimi anında engelleyecek şekilde programlanabilir ve çalışanların görevlerine konsantre olmalarını ve dikkatlerinin dağılmamasını sağlar.

9. Time Doctor

Time Doctor

Time Doctor, çalışanlarınızın çalışma süresini büyük bir hassasiyetle izlemenizi sağlayan bir izleme aracıdır. Projeleriyle ilgili görevlerden raporları ve ekran görüntülerini görüntülemelerine izin vererek müşterilerinizle daha kolay bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir. Time Doctor’un zaman izleme ve uzaktan izleme özelliğini kullanarak, üretken olan ve daha az verimli zamanı olan çalışanlarınızın eksiksiz bir görünümünü elde edebileceksiniz.

10. Timely

Timely

Timely, uzak çalışanların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için başka bir uygulamadır. Timely’nin farklı özelliklerinden biri, zamanınızı etkinliklere, ziyaret edilen web sitelerine ve kullanılan araçlara göre sınıflandırma yeteneğidir. Birçok popüler iletişim, proje yönetimi ve görüntülü sohbet uygulamasıyla zamanında entegre olur. Ancak bu entegrasyonların çoğuna yalnızca premium sürümlerde erişilebilir.

Çalışan İzleme Yazılımının Özellikleri

Teknoloji öyle bir hızla gelişiyor ki, işler artık işyerlerinde ve ev gibi çeşitli ortamlarda gerçekleştiriliyor. Ev eksenli çalışma son yıllarda daha popüler hale geldi. Ayrıca, işle ilgili cihazlar masaüstü bilgisayarlardan dizüstü bilgisayarlara veya mobil cihazlara dönüştü.

İnternet izleme

İnternet, doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığında görevleri daha hızlı gerçekleştirmek için çok önemli bir araçtır. Buradaki fikir, internetin işyerinde nasıl kullanıldığını incelemek ve sürecin daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için yapılabilecek bir şey olup olmadığını belirlemektir.

Hemen hemen her kuruluşta, e-posta birincil iletişim yöntemidir. Yasal olarak, e-postalar resmi belgelerin bir parçasıdır. Şirketler, davaları ve diğer felaketleri önlemek için resmi iletişimleri takip etmelidir.

Bilgisayarla İlgili Faaliyetler

İnternet izleme gibi, bu program da dizüstü ve masaüstlerinde yerel olarak çalışan uygulamaları izleyebilir. Toplanan veriler, harcanan değerli zamanı, hangi programların sıklıkla kullanıldığını ve verimsiz faaliyetlere ne kadar zaman harcandığını belirlemek için kullanılabilir.

Tuş Kaydı
Çalışanların bastığı her tuşu kronolojik sırayla takip edecektir. Bu oldukça hassas bir özelliktir, bu nedenle yalnızca önemli miktarda gözetim gerektiğinde kullanılır. Çalışanlar, sosyal güvenlik numaraları veya banka bilgileri ve şifreleri gibi özel bilgileri girebilir ve tuş kaydetme, gizliliğin ihlaline yol açabilir.

İş Zekası Kontrol Paneli
Yazılım, çalışanların etkinliğini analiz etmeye, üretken olmayan iş alanlarına işaret etmeye ve ekibin en iyi performans gösterenlerini ve en sık ziyaret edilen web tabanlı uygulamaları görüntülemeye yardımcı olan iş zekasına sahip gösterge panoları sağlayacaktır.

Raporların Oluşturulması
Herhangi bir izleme yazılımının en önemli yönlerinden biri, rapor üretme yeteneğidir. Her aktivite hakkında bilgi veren grafik görselleştirmeler içeren günlükler sağlayabilirler. Son zamanlarda ziyaret edilen çoğu web sitesinin grafik gösterimleri mevcuttur. Ayrıca son altı ila sekiz ay hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Ek olarak, en sık kullanılan uygulamaları ve geçmiş kullanımlarını görüntüleyebilirsiniz.

Lehte ve aleyhte olanlar

Artıları
Belirli çalışanların eylemlerini izlemenin bazı olası avantajları şunlardır:

· Taciz gibi sorunların belirlenmesine yardımcı olur;

· Hırsızlığı azaltabilir

· İş yükünün nerede yeniden dağıtılması gerekebileceğini bulabilirsiniz. (örneğin, belirli grupların iş dışı faaliyetlere aşırı zaman harcadığı durumlarda);

· Güvenlik düzenlemelerinin takip edilmesine ve bunlara uyulmasını sağlamaya yardımcı olur;

· İzlendiğinin farkında olduğu için işyerinde zamanını boşa harcayan çalışan sayısını azaltabilirsiniz.

· Çalışanların iş süreçlerinde gereğinden fazla zaman harcadıkları darboğazları veya alanları vurgulayabilir. İşverenin prosedürü gözden geçirmesine ve ayarlamasına izin verebilir.

Eksileri

Çalışan izleme ile ilişkili birkaç potansiyel olumsuzluk vardır. Bunlar sadece birkaçı:

· Bazı çalışanlar mahremiyetlerinin ihlal edildiğini düşünebilir.

· İzleme rahatsız ediciyse, çalışanları tutmak kolay olmayabilir.

· İzleme, güven eksikliğine işaret edebilir ve öfkeye, moral ve çalışmanın düşmesine neden olabilir.

· Ev ve iş arasındaki ayrım her zaman net değildir; birçok kişi her ikisi için de aynı gadget’ları kullanır. Peki, izleme nerede durur?

· Daha fazla veri, yanlış ellere geçerse daha fazla bilginin kötüye kullanılabileceği anlamına gelebilir.

Çalışan performansını izlemek yasal mı?

Çalışanların bilgisayar ve internet kullanımlarını izlemek bir istila gibi görünse de aslında öyle değildir . ABD Yüksek Mahkemesi 2010 yılında, işverenlerin çalışanların görevlerini görev başındayken gözlemlemelerinin veya dizüstü bilgisayarlar, çağrı cihazları, USB sürücüler ve mobil cihazlar gibi şirket ekipmanlarını kullanmalarının yasal olduğuna karar verdi. Firmaların çalışanlarını takip etmek için kullanabilecekleri yazılımlarda herhangi bir kural bulunmamaktadır. Bu, tuş vuruşlarını izleyebilen ve parola alabilen bir yazılım kullanabileceğiniz anlamına gelir, ancak bu araçların kullanıma uygun olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar vardır.

Federal hükümet çalışanların İnternet izlemesine kısıtlama getirmese de, birkaç eyalette güvenlik önlemleri vardır. Giderek artan sayıda eyalet, işverenlerin, tuş vuruşları ve e-postaların kullanımı gibi internetteki etkinlikleri izlemeleri durumunda çalışanlarını bilgilendirmelerini zorunlu kılıyor. Bu bilgileri yeni çalışan oryantasyonunuzun bir parçası olarak kullanım politikanızda, çalışan sözleşmenizde açıklamanız veya çalışanlara politikayı hatırlatan bir e-posta göndermeniz mümkündür.

Çözüm

Çalışan İzleme Yazılımı, dünya çapında çok sayıda şirket tarafından sıkça kullanılan bir programdır. Şirketinizi kurumsal dolandırıcılık veya bilgisayar korsanlarından korumanın harika bir yoludur. İşletmeniz için uygun olanı seçmeden önce çeşitli çalışan izleme programlarını incelemek ve karşılaştırmak mümkündür.

“Çalışanları İzlemek İçin En İyi 10 Yazılım” üzerine 2 yorum

  1. Bu kadar çok izleme yazılımı olduğunu bilmiyordum , Çalıştığım şirketlerde kesin izlenmişimdir.

    Yanıtla

Yorum yapın