Bağlam Menüsünde “Görev çubuğuna sabitle” yi Gizle Veya Göster

Windows’da Bağlam Menüsünde “Görev çubuğuna sabitle” Nasıl Gösterilir veya Gizlenir?

Bağlam Menüsünde "Görev çubuğuna sabitle" yi Gizle Veya Göster

Varsayılan olarak, kullanıcılar bir uygulamaya sağ tıklayabilir ve uygulamayı görev çubuğuna sabitlemek veya sabitlemesini kaldırmak için “Görev çubuğuna sabitle” veya “Görev çubuğundan sabitlemeyi kaldır” seçeneğine tıklayabilir. Ancak, kullanıcıların sabitlenmiş uygulamaları görev çubuğundan kaldırmasını veya yenisini sabitlemesini istemiyorsanız Windows 11 veya 10’da bağlam menüsünden “Görev çubuğuna sabitle” ve “Görev çubuğundan kaldır” seçeneklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Kayıt Defterini Kullanarak Bağlam Menüsünden “Görev çubuğuna sabitle”yi Gizle veya Göster

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın (regedit) ve aşağıdaki yola gidin:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows

Explorer anahtarı yoksa, Windows tuşuna sağ tıklayıp Yeni > Anahtar seçeneğini seçerek oluşturabilirsiniz. Ardından anahtarı “Explorer” olarak adlandırın.

Explorer

Sağ taraftaki boş bir alana sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Değeri NoPinningToTaskbar olarak adlandırın ve ardından Enter tuşuna basın.

NoPinningToTaskbar

NoPinningToTaskbar

Değişikliklerin etkili olması için Windows 11 gezginini yeniden başlatın. Bu, Windows 11’deki uygulamalar için “Görev çubuğuna sabitle” ve “Görev çubuğundan kaldır” ı bağlam menüsünden  gizleyecektir.

Görev çubuğuna sabitle özelligi kaldır

Değer verisini 0 olarak değiştirerek “Görev çubuğuna sabitle” yi her zaman yeniden etkinleştirebilirsiniz veya tekrar etkinleştirmek için değeri silebilirsiniz.

Alternatif olarak

Makale sonundaki “Download” butonuna tıklayıp NoPinningToTaskbar.rar dosyasını indirmeniz yeterlidir.(Şifre ceofix)

Birleştirmek için indirilen REG dosyasına çift tıklayın. Reg dosyasını çalıştırıp onayladıktan sonra Dosya gezginini yeniden başlatın.

Bu kadar.

▼Download▼ Şifre:ceofix

 
Yayınlanma tarihi: 6 Kas 2022-son güncelleme 27-11-2023

“Bağlam Menüsünde “Görev çubuğuna sabitle” yi Gizle Veya Göster” üzerine 4 yorum

Yorum yapın