Android Telefonda FPS Ve Sıcaklık Değerleri Nasıl İzlenir?

 Telefonda Ekran Yenileme Hızı Widget’ini, FPS, Sıcaklık ve Bellek Kullanımı Monitörlerini etkinleştirin.

Android Telefonda FPS Ve Sıcaklık Değerleri Nasıl İzlenir

Birçok telefon, yüksek yenileme hızına sahip bir ekrana sahiptir. Ancak, ekran yenileme hızını arttırmış olsanız bile tüm uygulamalar 90Hz veya 120Hz’de çalışmaz. Telefonunuzun yenileme hızını merak ediyorsanız veya yenileme hızınızı gerçek zamanlı olarak takip etmek istiyorsanız ekranınızın mevcut yenileme hızını görebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Android 11 (veya daha yeni) bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak ve aşağıdaki adımları izleyerek etkinleştirebilirsiniz:

Android Telefonda Ekran Yenileme Hızı Widgetini Etkinleştirme:

Geliştirici seçeneklerini etkinleştirin ve ayarlara gidin. Ek Ayarlar’ı seçin. Geliştirici Seçeneklerine dokunun.

Geliştirici seçenekleri

“Yenileme Hızını Göster” i bulana kadar aşağı kaydırın, seçeneği etkinleştirmek için üzerine dokunun.

Ekran Yenileme Hızını Göster

Widget, ekranın sol üst köşesine yerleştirilir ve açtığınız her uygulamada yenileme hızı görüntülenir.

Ekran Yenileme Hızı

Cihazın sıcaklığını ve hafıza kullanımını kare hızı ile birlikte izlemek istiyorsanız, etkinleştirebileceğiniz başka bir seçenek daha var. Buda Frame Rate Monitor’dür.

Kare Hızı İzleme Aracını Etkinleştirme

Frame Rate Monitor aracı, adından da anlaşılacağı gibi, uygulamaları kullandığımızda cihazın FPS’sini görmemizi sağlar. FPS, herhangi bir görsel içerik oynatılırken veya oyun oynarken tam bir saniye içinde ekranda görünen kare sayısı anlamına gelen saniyedeki kare sayısıdır. Kare Hızı miktarı ne kadar yüksek olursa, kullanıcı için deneyim o kadar pürüzsüz olur. Düşük kare hızları, içeriğin gecikmesine veya takılmasına neden olabilir.

Her kullanıcı, işlem hızı, kamera, yedekleme, ekran ve çok daha fazlası açısından bir akıllı telefondan maksimum kapasite elde etmek ister. Frame Rate Monitor aracı ile kullanıcılar, video izlerken veya oyun oynarken cihazlarında görünen kareleri bir saniyede ölçebilir. Kare Hızı İzleme özelliği, yalnızca MIUI 12 güncellemesi (veya daha yenisi) olan Xiaomi telefonlarında kullanılabilir.

Ekran yenileme hızı, sıcaklık, bellek kullanımı monitörlerini etkinleştirin

Geliştirici seçeneklerine gidin, Power Monitör’ü bulun ve Power Monitör’e dokunun. Ardından, Frame Rate Monitor tools (kare hızı izleme araçları) nın altındaki Start (Başlat) butonuna dokunun.

Sol üst köşede ekran çözünürlüğünü, yenileme hızını, sıcaklığı ve bellek kullanımını gösteren bir widget görünecektir.

ekran çözünürlüğünü, yenileme hızını, sıcaklığı ve bellek kullanımı

Bu, yüzen bir paneldir, böylece widget’ı ekrandaki herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz. Ayrıca, Widget, oyun oynarken cihazınızın ısınıp ısınmadığını görmek için de kullanışlıdır. Widget’ı, üzerine ve ardından beliren X’e dokunarak kapatabilirsiniz.

“Android Telefonda FPS Ve Sıcaklık Değerleri Nasıl İzlenir?” üzerine 4 yorum

  1. Yeni telefonları birhayli geliştirmişler anlaşılan , bendeki eski cihazda bunlar yok , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın