Windows’ta Vurgu ve Vurgu Metninin Rengini Değiştirin

Windows’ta seçili bir metnin vurgu rengini ve vurgulu metnin rengini farklı bir renge değiştirmeyi hiç düşündünüz mü?

Windows'ta Vurgu ve Vurgu Metninin Rengini Değiştirin

Windows 10 ve Windows 11’de yerleşik temaları kullanırken, arka plan mavi iken varsayılan vurgulanan metin rengi beyazdır. Windows 10 ve Windows 11’deki klasik temalar vurgu rengini değiştirme seçeneğini desteklemediğinden, arka plan ve metin renklerini değiştirmek için  kayıt defteri düzenleyicisi kullanabilirsiniz.

vurgu rengi değiştirme

İster göz yorgunluğunu önlemek ister herhangi bir nedenle renkleri farklı bir renkle değiştirmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

Windows’ta Vurgu ve Vurgu Metnini Değiştir

Kayıt defterinin “Renkler” anahtarı, Windows’ta metnin rengini değiştirmek için ayarlayabileceğiniz iki dize değeri içerir. Aşağıdaki öğretici, vurgu ve vurgulanan metnin renklerini nasıl değiştirebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Paint (mspaint.exe) uygulamasını açın.

Şimdi, istediğiniz rengi seçmek için renk seçiciyi kullanın. Ardından, rengin “RGB” değerlerini not edin. Örnek, RGB değerim “90, 255, 64”.

Paint

Şimdi lütfen Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. ( Win+R tuşlarına basarak Çalıştır Penceresini açın ve regedit yazın.)

Aşağıdaki yola gidin:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors

“HilightText” dizesine çift tıklayın. “Değer verisi” alanına RGB değerini yazın.

Ve “Hilight” dizisine çift tıklayın. “Value data” alanına RGB değerini yazın.

Vurgu rengi ve vugu yazı rengi değiştir

“Tamam” butonuna tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın. Değişiklikleri görmek  için ya oturumu kapatın ve oturum açın ya da bilgisayarı yeniden başlatın.

“Windows’ta Vurgu ve Vurgu Metninin Rengini Değiştirin” üzerine 2 yorum

Yorum yapın