Dokunmatik Yüzeyi Kullanmadan Klavyede Sağ Tıklama Nasıl Yapılır?

Fareniz mi bozuldu? Sağ tuş çalışmıyor mu? Dokunmatik yüzeyde sağ tuş bozuk mu? Merak etme!

Dokunmatik Yüzeyi Kullanmadan Klavyede Sağ Tıklama Nasıl Yapılır?

Klavyede bir menü tuşu var. Ve bu tüm sorunlarınızı çözebilir. Menü tuşu, ALT Gr ile Ctrl tuşu arasında bulunur. Bu anahtar, fareniz yoksa veya sağ fare tuşu olan bir fareniz yoksa kullanışlıdır. Tam boyutlu klavyelerde menü tuşu, Boşluk çubuğunun sağındaki sağ Ctrl tuşu arasında bulunur. Menü tuşuna bazen “uygulama tuşu” da denir.

Klavyede menü tuşu

Bu tuş, bağlam menüsünü yalnızca klavyeyle ve fare olmadan kullanmayı mümkün kılar. Menü tuşuna basın, bir seçenek belirlemek için ok tuşlarını kullanın ve etkinleştirmek için Enter tuşuna basın.

Menü Tuşunu Kullanma Örnekleri

( Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz)

1- Dosya Gezgini’nde bir dosya veya klasör seçip menü tuşuna basarsanız, dosyaya sağ tıklamışsınız gibi bir içerik menüsü göreceksiniz.

Menü Tuşunu Kullanma Örnekleri

2- Windows masaüstünde Menü tuşu basarsanız Bağlam menüsünü açar.

Klavyede menü tuşu kullanımı

3- Bu web sayfasını açın. Web sayfasını görüntülerken menü tuşuna basın, sanki sayfaya sağ tıklamışsınız gibi web tarayıcınızın içerik menüsünü göreceksiniz.

Klavyede menü tuşu kullanımı

Tabii ki, bir gün faresiz kaldıysanız ve içerik menüsünü açmanız gerekiyorsa, bu anahtar işinize yarayacaktır. Klavyede yoksa, alternatif olarak Shift + F10 veya Ctrl + Shift + F10 kısayol tuşlarını da kullanabileceğinizi unutmayın.

 

“Dokunmatik Yüzeyi Kullanmadan Klavyede Sağ Tıklama Nasıl Yapılır?” üzerine 4 yorum

  1. İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş. Farenin sağ tıklaması bozuldu. Bir basıyor bir basmıyor. Mause almayı düşünüyordum mesajınızı görünce vazgeçtim. Çok işime yaradı sağ olun.

    Yanıtla

Yorum yapın