Android Kullanıcılarına Virüs Uyarısı!Android Kullanıcılarına Virüs Uyarısı!

Telefonunuzda hiç sorun yokken şimdilerde virüs uyarısı alıyorsanız ”Durak” uygulaması yada benzer bir uygulama kaynaklı olabilir.

Avast, Google Play’de adware bulunan uygulamaları arasında en popüleri 5 – 10 milyon kez indirilen uygulama, Durak adındaki kart oyununu tehlikeli görüyor. Buda asla bir uygulamanın fazla indirimi ile onun güvenli olabileceğini bize göstermiyor. 

Güvenlik firması Avast’ın Filip Chytry‘nin blog gönderisin’de başta tamamen normal görünen Durak uygulaması bir hafta sonra telefonunuzda sıradışı davranmaya başlamasının sebebini, bazı uygulamaların gerçek yüzünü göstermesi, bir ayı bulduğunu gösteriyorlar.

Durak’a benzer uygulamaların Google Play’de var olduğunu söyleyen Avast’a göre adware, cihazınızın kilidini her
açtığınızda karşınıza çeşitli sorunlarla ilgili, örneğin cebinizde virüs olduğu veya depolama alanınızın uygunsuz içerik ilr dolu uyarısı alsanızda bunun yalan olduğunu, sizi kandırmak ve sahte sayfalara yönlendirmek, ardından ücretli SMS gönderen uygulamalar indirmenizi sağlattıran bir sistem reklam virüsü olduğunu söylüyor.

Avast durum ile ilgili sadece ”DURAK” uygulamasında olmadığını, bazılarının halen Google Play’de gezindiğini söylüyor.Zararlı uygulamanın bazı durumlarda Google Play’deki normal, zararsız uygulamalara yönlendirme yaptığına da rastlanmış. Google’dan bir yetkili ise durumu incelemekte olduklarını söylüyor.detected-malciousYorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir