Mail Order Nedir? Mail Order Nasıl Kapatılır?

Mail order nedir? Ve kredi kartının mail order ile ödeme özelliği nasıl kapatılır?

Mail Order Nedir? Mail Order Nasıl Kapatılır?
Öncelikle ilk soru “Mail order” nedir sorusu ile başlamak gerekirse; mail order sanal pos ile yapılan ödeme yöntemidir. Hassas kart bilgileri karşı taraf ile paylaşıldığı için oldukça güvensiz bir ödeme yöntemidir.

Hassas kart bilgileri nedir derseniz? Kart üzerindeki isiminiz, kartın üzerindeki 4’lü grup halindeki rakamlar ve kredi kartının arka yüzündeki CVC kodu, kartın son kullanma tarihidir. Mail order ile ödeme yaptığınız iş yeri yada çalışanı sizin hassas kart bilgilerinizi kaydederse yine aynı mail order ödeme yöntemi ile kartınızdan ödeme yapabilecek demektir. Üstelik şifre bile istemeden. Ve şöyle bir olasılık düşünürsek; kredi kartınızı kaybettiğinizde de sanal pos ile ödemede şifresiz işleme açık hale gelir. Yani kredi kartınızın üzerindeki  kart bilgilerini birilerine verirseniz, ya da kartı düşürüp / çaldırırsanız Mail order ödeme yöntemi ile kredi kartından şifresiz olarak ödeme yapılabiliyor.

Mail order ile ödeme özelliği nasıl iptal edilir

Hassas bilgilerin öğrenilmesi, yada kredi kartını kaybetmeniz durumunda mail order ile ödeme özelliği ile karttınızdan para çekilme riskini yok etmek istiyorsanız kredi kartının mail order ile ödeme yapma özelliğini kapatabilirsiniz. Ve illaki Mail order ile ödeme kabul eden yerlerde sanal kredi kartınızın bilgilerini paylaşabilirsiniz. Tabiki sanal kredi kartınıza ödeme için tutar belirlemeyi unutmayın. Aksi halde reddedilir.

Örneğimizde Ziraat bankası vereceğim. Lakin farklı bankalarda hangi adımları izlemeniz gerektiğini bankanızdan öğrenebilirsiniz ve neler yaptığınızı nasıl kapattığınıza dair yorumlarınızı konuya yorum yazabilirsiniz.

Kredi kartının mail order ile ödeme yapmasını kapat

Masa üstü uygulamadan yada mobil uygulamadan işlemleri yapabilirsiniz. Genellikle çoğumuz mobil bankacılık kullandığı için mobil uygulama üzerinden anlatacağım. Lakin bilgisayardan hesabınıza girdiğinizde yine aynı adımları takip edebilirsiniz.

Sağ alt köşedeki menü butonuna dokunun.  Ve “Kartlarım” menüsüne dokunun.

Kredi kartının mail order ile ödeme yapmasını kapat

Kartlarım menüsünde “Kredi kartlarım” ı seçin. Kredi kartınızı tekrar seçin.

Mail Order Nasıl Kapatılır?

Ve sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun.  Açılan menüde “Kart ayarları” nı seçin.

Mail Order Nasıl Kapatılır?

Ve buradan “işlem kısıtları” na dokunun. Kredi kartınızın Mail order ile ödeme işlemini kapatmak içinPosta ile Provizyon” işleminin anahtarını kapalı konuma getirin. Ve devam butonuna dokunup sonraki ekranda onay verin.

Mail order ile ödeme işelemini kapat

Hatta ve hatta asıl kredi katınızın kullanımı ile alacağınız en büyük tedbirler ise buradaki işlemlerin hepsini kapatmaktır.

Sırası ile “ Telefonla Provizyon” , “E-Ticaret” ( yani internet alışverişi)” , Nakit avans, Taksitli avans. Bu ödeme yöntemlerinin hepsini yurt içi ve yurt dışı olmak üzere kapatarak kredi kartının kullanımına kısıtlama getirin. 

Telefonla Provizyon" , "E-Ticaret - Mail order ile ödeme işelemini kapat

Bu özellikleri kullanmak isterseniz anlık olarak yine aynı menüyü  takip ederek açabilirsiniz. Lakin sürekli açık olması kart bilgileri birilerinin eline geçtiğinde hesabınızdan harcama yapabileceği anlamına gelir. Güvenlik sağlamak için kapatılması tavsiyemdir.

Not:

Asıl kredi kartının bu işlemlere kısıtlanması sanal kredi kartının kullanımını etkilemez. Sanal kartta bu işlemleri kısıtlamazsanız intenet alışverişi ve mail order ile ödeme yöntemleri ile harcama yapabilirsiniz. 

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Mobil ve İnternet Bankacılığında Güvenlik İçin 5 İpucu (ceofix.com)

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodu Eşleşmiyor Çözümü (ceofix.com)“Mail Order Nedir? Mail Order Nasıl Kapatılır?” üzerine 2 yorum

  1. Avatar for vedat gülova

    Bunu bilmiyordum , neler varmışta haberimiz yokmuş, ellerinize sağlık

    Cevapla

Yorum yapın