Mikrofon Çalışmıyor Mu? Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?

Mikrofon çalışmıyor ise; mikrofonu test edin. Çünkü belki de mikrofon sorunlu değildir!

Mikrofon Çalışmıyor Mu? Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?

Birileri ile sohbet edecek olun, yada bilgisayarda ses kaydı yapacak olun fark etmez. Mikrofonun çalışmadığı anlar olur. Lakin her zaman doğru değildir. Sesinizi iletmemesi yada sesinizi kayıt edemiyorsanız mikrofonunuz bozulmuş anlamına gelmez. Panik yapmayın ve ilk önce mikrofonu test edin.

Windows 11’de mikrofon nasıl test edilir?

Windows 11 de dahili yada harici mikrofonu test etmek oldukça kolaydır. İşte adımlar:

Dahili mikrofon kullanmıyorsanız ve harici mikrofonu test etmek istiyorsanız harici mikrofonu bilgisayara takın.

Başlat menüsü ayarlara tıklayın. Ayarlarda Sistem ayarları seçili iken ses’e tıklayın. Ve aşağı doğru sayfayı kaydırdığınızda “Giriş” bölümünü göreceksiniz.

Windows ses ayarları

Giriş bölümünde dahili mikrofon veya eğer takılı ise harici mikrofonunuzu görebileceksiniz. Test etmek istediğiniz mikrofona tıklayın.

Mikrofon testi

“Özellikler” ekranında “Mikrofonunuzu Test Edin” bölümünde “Testi Başlat” butonuna tıklayın. Test sırasında normal ses seviyeniz ile konuşun.

Mikrofonunuzu Test Edin

Konuşma sırasında “Giriş Ses Düzeyi” skalası sağa ve sola hareket edecektir. Eğer skala hareket etmiyor ise mikrofonunuzda arıza var demektir. Yada mikrofon Windows tarafından doğru şekilde tanımlanmamış olabilir. Bir kaç saniye konuşma yaptıktan sonra tamamlandığında Testi Durdur butonuna tıklayın.

Testi Durdur

Test tamamlanınca, “Testi Başlat” butonunun yanında toplam ses düzeyinin sonucu görülür. Sonuç, Windows’un algıladığı toplam giriş ses düzeyinin yüzdesi olarak gösterilir.

mikrofon testi sonucu

Eğer bu test ile mikrofonunuzun düzgün çalıştığını tespit ettiyseniz ama kayıt yada skype, line gibi uygulamalarda sesiniz iletilmiyor görüşme yapamıyorsanız aşağıda  linkini paylaştığım “Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor” konusuna tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekin.

Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır (ceofix.com)

Bİlgisayarımın Mikrofonu Kullanılıyor Mu? (ceofix.com)

Youtube İçin Kullandığım Mikrofon: Logitech H390 İncelemesi (ceofix.com)

Yayınlanma tarihi: 31 Eki 2021, son güncelleme: 26-02-2024

“Mikrofon Çalışmıyor Mu? Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın