Görev Yöneticisinde Sürekli Yenilenen Değerler Nasıl Dondurulur?

Görev yöneticisinde yenilenen işlemlerin yenilenmesini durdur.

Görev Yöneticisinde Sürekli Yenilenen Değerler Nasıl Dondurulur?

Görev yöneticisinde çalışan uygulamaların, sürekli yenilenen değerlerini hemen yakalamak için yenilenmesini durdurabiliriz. Windows 10 ve windows 11’de geçerlidir.

Windows Görev Yöneticisi, sisteminizde çalışan uygulamaların ne kadar , cpu , bellek harcadığını gösterir. Ayrıca diskiniz ile ilgili bilgilere kolayca erişebilirsiniz. Örneğin bazen yüzde yüz disk sorunları ile karşılaşırız ve görev yöneticisinden buna neyin sebep verdiğini ararız.

Kısaca, görev Yöneticisini kullanarak bir programın ne kadar bellek kullandığını görebilir, donmuş bir programı durdurabilir ve mevcut sistem kaynaklarını görüntüleriz. Görev Yöneticisindeki değerleri kontrol ederek performansı etkileyebilen ve donanıma yük getiren işlemleri tespit edebiliriz. Ama değerleri dondurarak bu işlemi daha kolay hale getirebiliriz.

Görev yöneticisinde değerleri dondur ve kontrol et

Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Görev Yöneticisi klavyede Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basılarak açalım. Ve Ctrl tuşunu basılı tutun (CTRL tuşu, Görev yöneticisi değerlerini dondurur) ve şimdi uygulamaların CPU’nuzu nasıl etkilediğini görmek istiyorsanız, lütfen (CPU) sütununa tıklayın. Aşağı bakan ok göründükten sonra her işlem tarafından kullanılan CPU kapasitesi yüzdesine göre (büyükten küçüğe) sıralayacaktır.

Güç kullanımı" ve "Güç kullanımı eğilimi

Ayrıca, uygulamaların Belleğinizi veya Diskinizi nasıl etkilediğini görmek istiyorsanız lütfen (Bellek veya Disk) sütununa tıklayın. Yine aynı şekilde aşağı bakan ok göründükten sonra her işlem tarafından kullanılan (Bellek veya Disk) kapasitesi yüzdesine göre (büyükten küçüğe) sıralayacaktır.

Not:

Değerleri yenilemek için F5 tuşunu da kullanabilirsiniz. Ancak F5 tuşuna basmak, bir sonraki döngüyü beklemeden değerleri hemen yeniler.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Windows’da Görev Yöneticisini Belirli Bir Sekmede Aç

Görev Yöneticisini Varsayılan Ayarlara Sıfırla (ceofix.com)

Windows Görev Yöneticisinden Performans Bilgilerini Kopyala

Görev Yöneticisindeki İşlemler Nasıl Kopyalanır

Görev Yöneticisini Açmanın 9 Yolu

Görev Yöneticisini Varsayılan Ayarlara Sıfırla

Windows 10’Da Görev Yöneticisinde Komut Satırını Gösterme

Görev Yöneticisindeki İşlemler Alfabetik Nasıl Sıralanır

Yayınlanma tarihi: 29 Eyl 2021-GÜncellenme tarihi: 08-01-2023

“Görev Yöneticisinde Sürekli Yenilenen Değerler Nasıl Dondurulur?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın