Windows 11’de Son Açılan Dosya ve Klasörleri Göster Ya da Gizle

Windows 11’in Başlat Menüsünde ve dosya gezgininde Son açılan Dosyaları ve Klasörlerin görünmesi yada gizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Windows 11'de Son Açılan Dosya ve Klasörleri Göster Ya da Gizle

Varsayılan olarak, Windows 11’de Başlat menüsünü her tıkladığınızda, en son açtığınız dosya ve klasörlerin listesini içeren bir “Önerilen” bölümü görürsünüz.

windows 11 önerilenler

Ayrıca dosya gezginini açtığınızda da “Son kullanılan dosyalar” ı görürsünüz.  Son açılan öğelerin listesini görmek sık kullandığınız dosyalara erişmenizi kolaylaştırmaktır.

son kullanılan dosyalar

Ancak bu her zaman geçerli değildir.  Bazen güvenlik ve gizlilik sebebi ile bazen karışıklık sebebi ile. Sebep ne olursa olsun fark etmez bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

Windows 11’de Son Dosyalarınızı manuel olarak nasıl temizlersiniz?

Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Yöntem 1:

En son açılan dosya ve klasörler listesinden bir tanesini yada bir-kaç tanesini silmek isterseniz, ilgili öğeye sağ tıklayarak ve “Listeden Çıkar“‘ı seçerek kaldırabilirsiniz.

Windows 11'de Son Dosyalarınızı manuel olarak nasıl temizlersiniz?

Yöntem2:

Herhangi bir  dosya gezgini penceresinden menü çubuğunun sonundaki  Üç nokta ” … “ simgesine tıklayın. Ardından açılır menüden “Seçenekler”  öğesini tıklayın.

Seçenekler

Beliren açılır pencerenin Genel sekmesindeki “Gizlilik” altında, tüm Son Dosyalarınızı hemen temizlemek için “Temizle” butonuna tıklayın, ardından “Tamam”ı tıklayın.

Son Dosyalarınızı hemen temizleme

Windows 11 Hızlı Erişim’de Sık kullanılan klasörler veya Son dosyalar nasıl devre dışı bırakılır

Yöntem 1:

Ayarlar’ı açın. Sol menüden  “Kişiselleştirme”ye tıklayın. Pencerenin sağ tarafındaki seçeneklerde aşağı kaydırın ve “Başlat”ı seçin.

Hızlı Erişim'de Sık kullanılan klasörler veya Son dosyalar nasıl devre dışı bırakılır

Şimdi, “En çok kullanılan uygulamaları göster” anahtarını kapatın yada açın. Kapatırsanız, başlat menüsünde bir sonraki açışınızda, son dosyalarınızı artık “Önerilen” bölümünde görmeyeceksiniz.

en çok kullanılan uygulamaları göster

Yöntem2:

Dosya gezginini açın. Menü çubuğunun sonundaki Üç nokta ” … “ simgesine tıklayın. Ardından açılır menüden “Seçenekler” öğesini tıklayın. Klasör seçenekleri penceresinden genel sekmesinde Gizlilik bölümüne gidin ve “Hızlı erişimde sık kullanılan klasörleri göster” seçeneğinin işaretini kaldırın. Ayrıca, son kullanılan dosyalarınızın Hızlı erişimde görüntülenmesini devre dışı bırakmak için “Hızlı erişimde Son kullanılan dosyaları göster” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Hızlı erişimde sık kullanılan klasörleri göster

Hepsi bu kadar.

Yayınlanma tarihi: 26 Eyl 2021, son güncelleme : 09-02-2024

“Windows 11’de Son Açılan Dosya ve Klasörleri Göster Ya da Gizle” üzerine 8 yorum

  1. Elinize sağlık hemen ayarı uyguladım , son kullandığım dosyaları artık kimse öremeyecek , teşekkürler

    Yanıtla

Yorum yapın