Windows’da Sağ tık Menüsüne İstediğin Yazıcıyı Ekle

Yazdırma işlemlerinizi kolaylaştırmak isterseniz, Sağ tık (Bağlam Menüsü)ndeki “Gönder” seçeneğine istediğiniz yazıcıları ekleyebilirsiniz.

Windows'da Sağ tık Menüsüne İstediğin Yazıcıyı Ekle

Sağ tıklama bağlam menüsündeki Gönder seçeneği çok kullanışlı ve çok yönlüdür. Çünkü Windows ‘Gönder’ menüsüyle belirli klasörlere, uygulamaya veya başka bir öğeye dosya göndermenin kolay yolunu sağlar. Bağlam menüsüne bir yazıcı kısayolu ekleyerek; herhangi bir yazıcı ya da yazıcılara yazdırılması için istediğiniz öğeleri gönderebilirsiniz.

“Gönder” menüsüne bir yazıcı eklemek ile dosyayı açmak zorunda kalmadan belgeleri doğrudan seçilen yazıcıya gönderme avantajı sağlar. Ayrıca “Gönder” menüsünde ağınızdaki başka yazıcıları eklemek, yazıcınızı seçme konusunda size daha fazla esneklik sağlar. “Gönder” bağlam seçeneğine  yazıcı eklemek için aşağıdakileri takip edebilirsiniz.

Windows’ta  Bağlam Menüsü “Gönder” seçeneğine Herhangi Bir Yazıcı Nasıl Eklenir

1- Çalıştır kutusunu açmak için Win+R klavye kısayolunu kullanıp çalıştır kutusunu açın.

2- Kutunun Boş alanına “shell:PrintersFolder” yazın ve Enter’a basın.

shell:PrintersFolder

Printer klasörü

Yukarıdaki işlem Yazıcılar klasörünü açar. Bu klasör tüm yazıcılarınızı içerir. Birden fazla yazıcınız varsa, istediğiniz yazıcıyı bulun ve masaüstüne sürükleyin.

Şimdi kısayolu “Gönder” klasörüne eklememiz gerekiyor. Gönder klasörünü açmak için Win + R tuşlarına basın, shell:SendTo yazın. Aşağıdan kopyalayabilirsiniz.

shell:SendTo

ve Tamam butonuna tıklayın. “Gönder” klasöründe, önceden oluşturulmuş yazdırma kısayolunu kopyalayıp “Gönder” klasörüne yapıştırın yada sürükleyip bırakın.

Windows'da Sağ tık Menüsüne İstediğin Yazıcıyı Ekle

İşiniz bittiğinde klasörü kapatın. Ve Gönder Menüsünü kontrol edin. Yazıcı yada diğer eklediğiniz yazıcıları bulacaksınız.

Sağ tık Menüsüne İstediğin Yazıcı Ekle

Yayınlanma tarihi: 31 Tem 2021-Son güncelleme: 23-05-2023

“Windows’da Sağ tık Menüsüne İstediğin Yazıcıyı Ekle” üzerine 4 yorum

Yorum yapın