Bilgisayar Ekranının Işığını Normalden Daha Fazla Karart

Bilgisayarın ekran ışığı normalden daha fazla karartılabilir!

Bilgisayar Ekranının Işığını Normalden Daha Fazla Karart

Bilgisayar ekranının ışığı Windows ayarları ile nasıl azaltıp, arttırabileceğinizin  bu makale de bulabilirsiniz. Pek çok kullanıcı için bu karartma yeterli gelmemekte ve bilgisayar ekranının daha karanlık olmasını istemektedir. Peki bilgisayar ekranının ışığı daha fazla azaltılır mı? Evet. Lakin her bilgisayar markasın parlaklığı azaltma derecesi farklıdır. Örneğin varsayılan olarak ekran ışığını azalttığımızda bir bilgisayarda ekran parlaklığını azaltmanın en az derecesi ekranı kapkaranlık nerede ise görünmeyecek derecede yapıyor olabilir ama bir diğer bilgisayarda yine ekran ışığını en az olarak ayarladığımızda ekran parlaklığı hala kullanıcıyı rahatsız edebilir. Ama ufak portable bir yazılım ile bu sorunu çözebiliriz.

Windows’ta Minimum Seviyenin Ötesinde Loş Ekran Parlaklığı Nasıl Elde Edilir?

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz)

DimScreen kurulumsuz bir yazılım olduğu için bir flash belleğe atıp istediğiniz bilgisayarda kullanabilirsiniz. Makale sonundaki indir butonuna tıklayıp yazılımın kendi sitesine gidip indirin. DimScreen zip dosyasından ayıklayın. DimScreen.exe ‘ye çift tıklayıp çalıştırın. Sistem tepsisine gidip istediğiniz yüzdeyi seçip ekranı karartın.

Bilgisayar ekran parlaklığını en az olsun isterseniz  %90 ı seçin.

-% 0 değeri karartmanın hiç yapılmayacağı manasını taşır.

bilgisayar ekranını daha fazla karat

-Ekran parlaklık ayarını klavye kısa yol tuşları ile ayarlayabilirsiniz.  Örneğin  CTRL + O ve CTRL + C veya CTRL+num1 ve CTRL +Num2 ( harf  ve rakamlar sizin tercihinizdir.)

Ekran parlaklık ayarı

– Video oynatıcıda  kısayol tuşu düzgün çalışmaz ise ekran parlaklığını video izlerken sistem tepsisinden değiştirebilirsiniz.

-Dimscreen’i Windows 10 sürüm 20H2 ile denedim ve çalışıyor.

Dimscreen Ne yapmaz?

Dimscreen ekranı gerçekte karartmaz ve arka ışık enerji tasarrufu sağlamaz, sadece pencerelerin rengini değiştirir.

Monitör kalibrasyonunuzu  değiştirmez veya bozmaz.

Tek yaptığı, tüm masaüstünüzün boyutunda siyah bir GUI penceresi oluşturmaktır. Ekran karatmak için yüzdeye tıkladığınızda GUI etkinleşir yada devre dışı kalır. Siyah GUI seçtiğiniz seviyeye göre şeffaf hale gelir. Bu, “karartma” etkisini yaratan şeydir.  Yani aslında şeffaf bir pencereye tıklıyorsunuz.

▼Download▼

Yayınlanma tarihi: 6 May 2021, güncellenme tarihi 13-06-2023

“Bilgisayar Ekranının Işığını Normalden Daha Fazla Karart” üzerine 6 yorum

Yorum yapın