Edge’in URL Paylaşma, Kopyalama Ve Yapıştırma Özelliği Nedir?

Edge’in URL Paylaşma, Kopyalama Ve Yapıştırma Özelliği Nedir?

Microsoft’un Edge tarayıcısı chromium tabanlı olmasına karşın yeniliklerle kendini benzersiz kılmaya çalışıyor. Edge tarayıcısı bazı kullanıcılara sevimli bazı kullanıcılarına ise sevimsiz gelecek bir özellik ekledi. Belkide Edge kullanıcıları bu yeni özelliğin farkındadır bile. Çünkü Sık URL paylaşan kişilerin bu özelliğin farkına varmamış olması imkansız. Çünkü Microsoft, web URL’lerini Edge tarayıcısının adres çubuğundan kopyaladığınızda Url’yi paylaşırken klasik görünümü değiştirdi. ( Makalenin sonundaki videoyu izleyebilirsiniz)

Bu değişikliğe göre iki alternatif vardır: Akıllı Kopyalama işlevinde URL’den linkleri kopyalarken metin biçimli, yada köprü biçimli paylaşıma olanak tanır.

İşte bir örnek:

Chromium Edge’de  Metin biçimli paylaşım:

https://www.ceofix.com/16050/gmail-web-uzerindeki-toplanti-ozelligini-gizle/

Chromium Edge’de Köprü biçimli paylaşım: Gmail Web Üzerindeki Toplantı Özelliğini Gizle (ceofix.com)

Köprü biçimli paylaşım ile URL’yi  yapıştırdıktan sonra yeniden biçimlendirmek için daha az zaman harcarsınız.  Örneğin bir e-posta gönderiyorsanız, bu size biraz zaman kazandırabilir. Ancak bazı durumlarda da soruna neden olabilir. Ne yaptığınıza bağlı olarak, bu özellik yardımcı olabilir. yada olmayabilir. URL kopyalama varsayılan olarak köprü biçimli açık olduğu için  devre dışı bırakıp düz metin özelliğini kullanmaya devam edebilirsiniz. İşte bunun nasıl yapılacağını bu konumuzda sizlere göstereceğim:

Edge tarayıcısında URL’leri adres çubuğundan kopyalarken  Paylaşma, kopyalama ve yapıştırma davranışını değiştirin:

Edge‘in bağlantıları kopyalayıp yapıştırma şeklini değiştirmek için araç çubuğunun sağındaki üzerinde üç nokta bulunan düğmeyi tıklayın ve beliren açılır menüden “Ayarlar” ı seçin.

edge ayarlar

Soldaki kenar çubuğunda “Paylaşma, kopyalama ve yapıştırma” ı seçin.

Paylaşma, kopyalama ve yapıştırma

Varsayılan olarak köprü bağlantılı bir web sayfası başlığını yapıştırmak istiyorsanız “bağlantı” yı veya URL’yi yapıştırmak istiyorsanız “Düz metin” i seçin.

Paylaşma, kopyalama ve yapıştırma davranışı

Ayarları değiştirmeden alternatif bir yöntemi de kullanabilirsiniz.  

Bağlantılı sayfadaki makale başlığını değilde tam tersi URL’deki adresi paylaşmak için (normal Ctrl + V yerine) Ctrl+Shift+V kısayolunu kullanın.  Bu sefer hiç ayar değiştirmeden URL’yi düz metin olarak yapıştırabileceksiniz.

Hepsi bu kadar. Siz hangi URL paylaşımını seviyorsunuz? Yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 29 Kas 2020-güncellenme tarihi: 23-10-2023

“Edge’in URL Paylaşma, Kopyalama Ve Yapıştırma Özelliği Nedir?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın