Evlerde ve İş yerlerinde Kullanılan WİFİ  Tehlikeli Mi?Evlerde ve İş yerlerinde Kullanılan WİFİ  Tehlikeli Mi?

Hayatımızın bir parçası olan cep telefonları ve kablosuz internet hakkında Forbes dergisinin yaptığı son araştırma yayımlandı.

Anne-babalar çocuklarını civa, egzos dumanı, haşere ilaçları gibi zehirli kimyasallardan uzak tutarlar. Çünkü  Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘kansere sebep olan maddeler’ (Class 2B Carcinogens) listesinde yer alan 250 maddeden biri olmalarıdır. Halbuki aynı listede TV, radyo, mikrodalga fırın, cep telefonu ve kablosuz internet bağlantıları (Wi-Fi) tarafından yayılan radyo ve elektromanyetik dalgalar da (RF/EMF) yer alır ama bu maddeler kadar dikkat çekmez.

Journal of Microscopy and Ultrastructure” yayınlanan son bilimsel çalışmalara doğrultusunda çocukları bu dalgalardan korumamız şart.

Etkisi 30-40 yıl sonra ortaya çıkıyor.

Elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalan kişilerde; kanser riski artıyor, sperm sayısı düşüyor ve başka hastalıklara da kapı aralanıyor. Bu tehlikeli dalgaların zararı hemen ortaya çıkmıyor. Maruz kalınan elektromanyetik dalgaların kansere dönüşme süresi 30 yıl ya da daha fazla olarak hesaplanıyor. Bir zamanlar sigara için ‘zararsız’ denip yıllar sonra kanser patlamasıyla bilinçlenme yaşandığı gibi elektromanyetik dalgalar konusunda da bundan 30-40 yıl sonra benzer bir durumun yaşanabileceği belirtiliyor.

Araştırmadan Çıkan Sonuçlar

– Çocukların beyin dokuları yetişkinlere oranla çok daha ince. Bu nedenle elektromanyetik dalgalar çok daha içerilere nüfuz edebiliyor. Bu da beyin dokularını ve hücrelerini olumsuz etkileyebiliyor.

– Riskin en yüksek olduğu dönem bebeğin henüz anne karnında olduğu dönem. Hamilelerin evinde Wi-Fi bağlantı kullanılması, cep telefonunun sürekli yakında tutulması kesinlikle önerilmiyor.

– Sutyenler de taşınan cep telefonları göğüs kanseri riski artırıyor.

– Cep telefonlarının kılavuzlarında elektromanyetik dalgalara maruz kalmanın tehlikelerinden geniş söz ediliyor .

– Kablosuz internet ile çalışan cihazların satışları mutlaka yakından izlenmeli.

– Elektromanyetik dalgalara maruz kalma limitleri konusunda uyarı yönetmelikleri 19 yıldır değiştirilmiş değil.

Wi-Fi Şifremi Unuttum

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir