Chrome Kuruluşunuz Tarafından Yönetiliyor Uyarısı Veriyor!

Chrome Kuruluşunuz Tarafından Yönetiliyor Uyarısı Veriyor!

Geçtiğimiz günlerde aniden Chrome’da ayarlara tıkladığımda “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” uyarısı ile karşılaştım. Elbetteki şaşırdım. Çünkü Chrome kişisel bilgisayarımda idi. Ayarlarında yaptığım değişiklikler dolayısı ile olacağını düşündüm. Ve araştırdım. Sizlerinde bilgisayarında Chrome ayarlar sayfasında “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” uyarısı var ise nasıl ve neden bu uyarının görüldüğünü bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Google Chrome’un 73 ve üzeri sürümlerde “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” uyarısı, bir Chrome uzantısı veya üçüncü taraf bir yazılım Chrome’unuzun kontrolünü ele geçirdiğinde görünür. Veya manuel olarak politikalarda yaptığınız değişiklikler ile de görülür. Peki bu uyarının nereden kaynaklandığını nasıl anlaşılır ve bu uyarı mesajı nerelerde görülür?

Öncelikle Google Chrome 73.0.3683.86 sürümüne güncelledikten sonra politikada değişiklik yaptı iseniz üç nokta simgesini tıkladıklarında “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” mesajını görüsünüz. ( aşağıdaki resme bakın)

Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor

Bu uyarı ayrıca, Menü> Yardım> Google Chrome Hakkında bölümünden erişebileceğiniz Chrome’un hakkında sayfasında da gelir.

Chrome Hakkında

veya

Tarayıcınızı açıp üç nokta simgesini ve ardından “ayarlar” menüsünü tıklarsanız, “Tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” bildirimini fark edeceksiniz.

Tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetiliyor" bildirimi

Peki buna ne sebebiyet verdi “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” uyarısına sebep veren değişikliği nasıl bulacağız. Çok basit,

Kuruluşlar ve şirketler, bir ana sayfanın adresini ayarlamak, kullanıcıların (şirket çalışanlarının) belirli web sitelerine erişmesini engellemek, uzantı yüklemelerini engellemek vb. İçin bu Chrome politikaları yönetimi özelliğini kullanır.

Aşağıdaki URL’yi kopyalayıp adres satırına yapıştırıp enterladığınızda Chrome Politikaları başlığı altında neyin yönetildiğini görünecektir.

chrome://policy/

Tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetiliyor" bildirimi

Chrome’u etkileyen Manuel yaptığınız değişiklikler yada eklenti, virüs programı gibi yazılımlar tarafından değişikliğe maruz kaldı iseniz bunları görüntüleyip düzenleyebilirsiniz. Örneğin ben yer imlerinin çubukda görünmesini yasakladığım için “Kuruluşunuz tarafından yönetiliyor” uyarısını bana veriyor.

Aşağıdaki konularda ilgini çekebilir:

Chromeda Yanıt Vermeyen Bir Sekme Nasıl Kapatılır

Chrome Da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Google Chrome Şifreleri Kaydetmeyi Sormuyor

Chrome’daki Tüm Yer İşaretleri Nasıl Silinir

Chrome’da Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir?

Chrome Tarayıcısında Varsayılan Tema Nasıl Kullanılır

Chrome Sayfasında Arka Planı Değiştir

Google Chrome’da Kendi Renkli Temalarınızı Oluşturun

Chrome Arama Çubuğundaki Görüntüleri Devre Dışı Bırak

Chrome Tarayıcıda Birden Fazla Favori Web Sayfalarını Açma

Chrome’da Varsayılan İndirme Klasörü Nasıl Değiştirilir

Google Chrome Tarayıcısının Ayarları Nasıl Sıfırlanır

Chromeda Yanıt Vermeyen Bir Sekme Nasıl Kapatılır

Chrome’Un Tüm Sekmeleri Kapat Kısayolu Nasıl Geçersiz Olur

Chrome Da Kaldığın Yerden Devam Et

Chrome Tarayıcıda Görüntüleme Dili Nasıl Değiştirilir?

Chrome’da Sekme Grupları Nasıl Kullanılır

“Chrome Kuruluşunuz Tarafından Yönetiliyor Uyarısı Veriyor!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın