Chrome’da Sekme Grupları Nasıl Kullanılır

 Google Chrome’daki sekme grupları, kullanıcılara sekmeleri isimlendirip, renklerle bir grup halinde bir araya getirme imkanı verdi.

Chrome'da Sekme Grupları Nasıl Kullanılır

Chrome tarayıcınızda çok fazla sekme varsa artık onlar ile kolayca başa çıkabilirsiniz. Grup sekmeleri özelliğini Chrome’da kullanabilirsiniz.

Vivaldi ve Opera gibi diğer tarayıcılarda ve OneTab gibi tarayıcı uzantıları aracılığıyla yıllardır mevcuttur. Ancak eklentisiz artık bu Özelliği Google Chrome’da bulabilirsiniz. Chrome sekmeyi gruba ekleme özelliği ile açık web sitelerini tek bir tıklama ile gruplandırmanıza ve özel bir ad ve renkle etiketlemenize izin verir. Örneğin, okumak istediğiniz teknoloji makalelerini “Bu hafta okuyun” ve “yarın okuyun” olarak adlandırabilirsiniz. Her gruptaki web sayfaları otomatik olarak bir arada kümelenir ve özelleştirebileceğiniz  renkleri atayabilirsiniz. Bir grup oluşturduktan sonra, içindeki sekmeleri taşıyabilir ve yeniden sıralayabilirsiniz. Ve Chrome’u kapatıp yeniden açsanız dahi grupların kaydedilmesi tarayıcı geçmişinizde kapanan siteleri tekrar bulma adımından sizi kurtarabilir. ( Makale sonundaki videoyu izleyebilirsiniz)

Google Chrome’un yeni sekme gruplama özelliği nasıl kullanılır?

1- Açık sekmeniz olduğunda üzerine sağ tıklayın ve “Sekmeyi Yeni gruba ekle“ye tıklayın. Sekmenin yanında renkli bir daire belirecek ve sekmeyi veya daireyi tıkladığınızda sekme grubu menüsü gösterilecektir.

Sekmeyi Yeni gruba ekle

2. Sekme grubunuzun adını ve rengini seçin. Sekme grubunuzu istediğiniz gibi özelleştirin, grup adı için kelimeler veya emoji kullanabilirsiniz. Gruba bir ad verdiğinizde, daire kaybolur ve onun yerine verdiğiniz etiketle değiştirilir.

chrome Sekme grubunuzun adını ve rengini seçin

Yeni sekmeler açtığınızda, üzerlerine sağ tıklayın ve sekmeyi Gruba ekle’ye tıklayın ve eklemek istediğiniz grubu seçin. Bu gruptaki sekmelerin altı, seçtiğiniz renkle çizilecektir.

sekmeyi Gruba ekle'

3- Grupların düzenlenme sırasını beğenmezseniz, onları yeniden düzenlemek yeterince kolaydır. Etiketi veya renkli daireyi, konumundan memnun kalana kadar sekme çubuğunun etrafına sürükleyin.

Gruplanmış sekmelerin konumunu taşıyın

Taşımak istediğiniz grubun adının üzerine gelirken farenin sol düğmesini basılı tutun, ardından farenizi sola veya sağa hareket ettirin. Yeni konumdan memnun kaldığınızda, farenizin sol düğmesini bırakın.

Siteleri Kaldırma ve Grupları Silme

Tıpkı site eklemede olduğu gibi, bir siteyi bir gruptan birkaç şekilde kaldırabilirsiniz. Bir gruptan bir web sayfasını kaldırmak, ancak sayfayı açık tutmak istiyorsanız, sekmesine sağ tıklayıp “Gruptan kaldır” ı seçebilirsiniz.

Chrome'da Sekme Grupları Nasıl Kullanılır

Alternatif olarak, sekmeyi grubun dışına sürükleyebilirsiniz. Gruptan bir web sayfasını kaldırmak ve onun sekmesini kapatmak isterseniz, sekmenin “x” işaretini tıklamanız yeterlidir.

Not: Sekme grupları Chrome 83’e eklenmiştir. Henüz güncelleme yapmadıysanız, en son sürüme güncellemenizi öneririz.

Aşağıdaki konularda ilgini çekebilir:

Chromeda Yanıt Vermeyen Bir Sekme Nasıl Kapatılır

Chrome Da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Google Chrome Şifreleri Kaydetmeyi Sormuyor

Chrome’daki Tüm Yer İşaretleri Nasıl Silinir

Chrome’da Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir?

Chrome Tarayıcısında Varsayılan Tema Nasıl Kullanılır

Chrome Sayfasında Arka Planı Değiştir

Google Chrome’da Kendi Renkli Temalarınızı Oluşturun

Chrome Arama Çubuğundaki Görüntüleri Devre Dışı Bırak

Chrome Tarayıcıda Birden Fazla Favori Web Sayfalarını Açma

Chrome’da Varsayılan İndirme Klasörü Nasıl Değiştirilir

Google Chrome Tarayıcısının Ayarları Nasıl Sıfırlanır

Chromeda Yanıt Vermeyen Bir Sekme Nasıl Kapatılır

Chrome’Un Tüm Sekmeleri Kapat Kısayolu Nasıl Geçersiz Olur

Chrome Da Kaldığın Yerden Devam Et

Chrome Tarayıcıda Görüntüleme Dili Nasıl Değiştirilir?

Yayınlanma tarihi: 5 Kas 2020-son güncellenme tarihi:29-10-2021

“Chrome’da Sekme Grupları Nasıl Kullanılır” üzerine 4 yorum

  1. Farklı bir özellik eklemişler ben çok fazla sekme açıp tarayıcı kullanmam lakin çok sekme ile çalışmaya alışık olanlar için süper bir özellik , teşekürler

    Yanıtla

Yorum yapın