Komut İstemi’ni Klavye Kısayoluyla Yönetici Yetkisinde Açın

Komut İstemi'ni Klavye Kısayoluyla Yönetici Yetkisinde Açın

Windows Komut İstemi; penceresine komutlar yazarak ayarları değiştirmenizi ve dosyalara erişmenizi sağlayan bir uygulamadır. Varsayılan olarak, Windows’ta Windows komut satırını açarken, tüm haklarınız olmaz ve tüm komutlar çalışmaz. Bazı komutlar ve programlar, düzgün çalışması için admin yetkisinde çalıştırılması gerekir ve uygun haklarda çalıştırmazsanız hata oluşturur.

Bir komutun admin yetkisinde çalıştırmayı gerektirip gerektirmediğini bilmiyorsanız sorun değil. Çünkü komutu çalıştırdıktan sonra eğer admin yetkisi istiyor ise size bir hata mesajı verir. Genellikle ileti, yardımcı programı kullanmak veya komutu gerçekleştirmek için Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırmanız gerektiğini bildirir.

Komut İstemi ile bazı görevleri gerçekleştirmeye çalıştığınızda, yönetici düzeyinde ayrıcalıklara sahip Komut İstemini admin yetkisinde açmanız gerekir. Klavye kısayoluyla admin yetkisinde Komut İstemi açmak çok kısa sürenizi alır. Elbetteki admin yetkisinde CMD’yi açmanın birden fazla yolu olsa bile bu konuda önemli olan klavye ile açmaktır

Çalıştır kutusundan Komut İstemi’ni admin yetkisi ile klavye kısayolu ile aç

1- Windows Tuşunu basılı tutun ve klavyenizdeki R tuşuna basın.

2- “Çalıştır” kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın.

3- “cmd” yazın ve ardından bir yönetici Komut İstemi açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.

Bu kadar. Artık komut istemini yönetici yetkilerinde açmış olacaksınız ve tüm bu işlemleri sadece klavye ile yapmış olacaksınız. Fare ve touchpad çalışmadığı durumlarda bu ipucunun işinize yarayacaktır.

Yayınlanma tarihi: 19 Haz 2020,-Güncellenme tarihi: 08-04-2023

“Komut İstemi’ni Klavye Kısayoluyla Yönetici Yetkisinde Açın” üzerine 6 yorum

  1. Çok güzel, Teşekkür ederim. Bu kısayol diğer system uygulamaları içinde kullanılır sanırım. Mesela regedit ve diğer sistem uygulamaları. 👍😊

    Yanıtla

Yorum yapın