Metin Belgesinde Alt Alta Sıralanan Maddeleri Yanyana Sırala

Bugünkü konumuzda metin belgesindeki alt alta sıralanan maddeleri yan yana sıralamayı anlatacağım..

Metin Belgesinde Alt Alta Sıralanmış Maddeleri Yanyana Sırala

Bir arkadaşım metin belgesinde düzenlenmiş bir çalışma gönderdi ve çalışmanın içindeki maddeler alt alta sıralı idi. Lakin hepiniz biliyorsunuz ki; herkesin bir çalışma düzeni vardır ve  bu düzen hoşuma gitmedi. Tüm maddeleri alt alta almak yerine metin belgesinde yazılı olan tüm maddeleri yan yana yazmak gerekiyordu.  Örneklemek gerekirse aşağıdaki böylesi bir liste:

Picogram pg,
Nanogram ng,
Mikrogram µg,
Miligram mg,
Centigram cg,
Decigram dg,
Gram g,
Dekagram dag,
Hectogram hg,
Kilogram kg,
Ton t,
Exagram Eg,
Femtogram fg,
Megagram Mg,
Teragram Tg,
Petagram Pg,
Gigagram Gg,
Atomik ağırlık u,
Carat CD,
Ounce oz,
Pound lb,
Quintal q

Bu metnin kısaltılmış hali bunun gibi pek çok liste metin belgesinde yer alıyor. Metin belgesindeki çalışmalar çok uzun olduğu için bunlar tek tek düzeltmek oldukça zahmetli, meşakkatli ve zaman alıcı bir iştir. Peki bu maddeleri kolayca düzenlemek mümkün olabilir miydi? Elbetteki bu işlem yapılabilir. Hatta bu işlemi yapmanın farklı yolları var, excel ile yapılır, word belgesinde yapılabilir vs. vs. Lakin bu işlemi Notepad plus ile yapmak çok daha önemlidir. Çünkü Notepad plus ücretsiz bir yazılımdır. Ve kurulumlu ve kurulumsuz olmak üzere iki çeşidi vardır. Bu sebep ile notepad plus tüm bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarında bulunması gereken bir yazılımdır. İster kurulumlusu ister kurulumsuzu mutlaka bir köşede bulunsun.

 Metin belgesindeki her satırı Notepad Plus ile birleştirip yan yana sırala

1- Alt alta sıralanmış olan metin belgesindeki yazı içeriğini kopyalayıp notepad plus’da boş bir sayfaya yapıştırın.

 Metin belgesindeki her satırı Notepad Plus ile birleştirip yan yana sırala

2- Ardından üst menülerde bulunan düzenle sekmesine tıklayın.

3- Düzenle sekmesine tıklayınca aşağı doğru açılan menüler vardır. Bu menüler arasındaki “Boşluk işlemleri” menüsüne fare işaretçinizi getirin. Sağa doğru tekrar bir menü daha açılacak sağdaki açılan menüden de ” Gereksiz boşluk ve satır sonlarını kaldır” menüsüne tıklayın.

 Metin belgesindeki her satırı Notepad Plus ile birleştirip yan yana sırala

4- Artık işlem tamam. Yazıyı kontrol ettiğinizde her maddeden sonra bir virgül bir boşluk kaldığını göreceksiniz.

 Metin belgesindeki her satırı Notepad Plus ile birleştirip yan yana sırala

Elinizde uzunca listeler var ise Notepad plus ile çok hızlı bir boşlukları hizalayıp maddeleri alt alta yazmak yerine yan yana yazdırtabilirsiniz. Artan vaktinizde size kalmış olacaktır.

Yayınlanma tarihi: 9 Haz 2020-güncellenme tarihi 09-03-2022

“Metin Belgesinde Alt Alta Sıralanan Maddeleri Yanyana Sırala” üzerine 10 yorum

 1. Gerçekten harikasınız. Bir sorum olacaktı nacizane. Sadece alt alta sıralı sayıları yan yana yapıp arasına bir virgül nasıl koyarız acaba. Çok Teşekkürler.

  Yanıtla
  • @Ceyhun

   Arasındaki boşluğu tarayıp seç. klanvyenden CTRL+H yi tuşla. aranan kısmında boşuk göreceksin değiştirme, değiştir kutusuna virgül yap. tamam butonuna tıkla. işlem bu kadarç umarım anlatabildim

   Yanıtla
 2. Çok teşekürler Notepad Plus ile bu şekilde kolayca işlemler yapılabildiğini bilmiyordum bazen gerekli olabliyor , elinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın