Bu Mailler’e Dikkat!Bu Mailler’e Dikkat!

Mail servislerinden gelen mailler’deki bağlantılara tıklayarak bilgisayarınızdaki verileri ve bilgisayarınızı tehlikeye atabilirsiniz!

Mail kutunuzun spam iletilerinde pek çok sahte mail ile karşılaşabilirsiniz. bu sebep ile son derece dikkatli davranmanız gerekiyor. Örneğin bu sahte mailler sürekli güçlü servislerden geldiği yönünde sizi yanıltırlar.

Bir kaç firma ile bu konuyu özetleyebiliriz aslında. Benim en çok sahte mail aldığım firmalardan bahsedeceğim size ve ilk Google ile başlıyorum.

Mailleriniz arasında googlle’dan geldiği öne sürülen bir sahte mail ile karşılaşabilirsiniz. ve zaten bu spam klasöründedir. Dikkat edin google size önemli bir mail gönderiyor ama bunu neden spam işaretlesin değil mi?

Ancak kullanıcıların bir anlık dikkatleri dağılıyor ve spam klasöründe olduğunu bile farketmeden linke tıklayabiliyorlar.

Yine Google bu sefer drive servisinden:

Google Drive’da sizinle bir dosya paylaştım. Çok ilginç gibi mail alırsanız inanmayın. Özellikle de tanımadığınız bir kişiden ise. O kişiyi tanıyor olsanız dahi mutlaka gönderen kişiye ulaşıp sorun size bir dosya göndermiş mi diye. Çünkü arkadaşınızın hesabı da bir şekilde ele geçirilmiş olabilir.

Bir diğer firma Turkcell.

Turkcell’de faturalı bir hattım olmadığı halde faturanız var 200 TL dökümüne bu linkten ulaşabilirsiniz maili. Kesinlikle inanmayın. Faturalı hatta olsanız dahi. Size Turkcell böyle bir mail yollamaz çünkü.

PTT

Bir diğer sahte mailde PTT kargoan geliyor. Tarafınızca alınmamış kargonuz var. Ayrıntılar için tıklayın şeklinde.

Ve elbetteki yine faturalandırma servisi TTnet ve Super online 

TTnet’in sahte mailleride yine Turkcell Faturalandırmaya benzer şekilde. Ödenmemiş borç bilgileri .Yüksek fiyatlar da yazıyorlar ki bir anda telaşa kapılıp tıklansın diye.

Kesinlikle bu maillere itibar etmeyin. Elbetteki şüphelenebilirsiniz. Ya gerçekse diye. Kafanızı rahat olsun istiyorsanız firmalara telefon açıp mail aldığınızı söyleyin ve olayın aslını araştırın. Aksi takdirde bilgisayarınızdaki veriler kopyalanabilir yada  tamamen casus yazılımlar tarafından kilitlenebilir.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir