Windows 10’da Görev Çubuğunda Cortana Butonu Nasıl Gizlenir

Windows 10 Görev Çubuğundan Cortana Butonu Nasıl Gizlenir

Cortana, bilgisayarınızdaki ayarlar, dosyalar ve uygulamalar gibi dosya ve uygulamaları aramanızı ve Bing’i kullanarak çevrimiçi arama yapmanıza olanak tanır. Cortana’ya yazarak veya konuşarak her şeyi aramanızı sağlayan Sanal dijital kişisel asistan aracıdır. Tıpkı Android’in “Google Asistanı” gibi. Okey google yerine Sadece “ Hey, Cortana ” diyoruz. Lakin Türkçe olarak Cortana’yı kullanmaktan hala yoksunuz. Çünkü Türkçe’yi cortana’ya halen öğretmediler ve ülkemizde dil desteği yok 🙂 Buna rağmen windows, 2004 sürümünde Cortana’yı ayırdığı için görev çubuğunda Türkçe sistemlerde de cortana butonu varsayılan olarak görev çubuğunda açık geliyor. Türkçe dil desteği olmadığı için hali ile hiç bir işe yaramayacak olan cortana düğmesini görev çubuğundan kaldırmak windows 2004 kurulumu sonrasında yapılacak ilk işlerden biridir. Çünkü gereksiz bir buton görev çubuğunda yer kaplıyor olacak. Bu konumuzda windows 2004 ile gelen cortana butonunun görev çubuğundan nasıl kaldıracağımızı anlatacağım.

Cortana görev çubuğundan nasıl gizlenir? Windows 10’da Görev Çubuğunda Cortana simgesini Gizleme veya Gösterme nasıl yapılır?

1- Cortana simgesini( butonunu) gizlemek için, Görev Çubuğunun herhangi bir boş bölümünü sağ tıklayın.

2- Görev çubuğunda açılan context menüden “Cortana Düğmesini Göster”e tıklayın. Burada dikkatinizi cortana düğmesini gösterin yanındaki tik dikkatinizi çekecek. Siz bu ayara tıkladığınızda tik kalkacak ve cortana düğmesi artık görev çubuğunda görünmeyecek.

Windows 10 Görev Çubuğundan Cortana Butonu Nasıl Gizlenir

Cortana Düğmesini  gizleme:

3- Şayet Türkçe dil desteği cortana’ya gelirse yine aynı yol ile görev çubuğuna sağ tıklayıp açılan menüden “Cortana Düğmesini Göster”e tıklamanız yeterli olacaktır.

Not: Arama kutusunu gizlemenin Cortana’yı gerçekten devre dışı bırakmadığını unutmayın. Bu, Cortana’nın varlığını Windows 10 görev çubuğundan tamamen kaldırır, ancak Cortana hatırlatıcılar ve bildirimler gibi şeyler için arka planda çalışmaya devam eder.

Bu konuları okudun mu?

Görev Çubuğu Ve Sistem Tepsisinde Ses Simgesi Yok

Windows 10 Da Görev Çubuğuna Klasör Sabitleme

Görev Çubuğunu Orjinale Sıfırlama

Windows 10 Görev Çubuğu Otomatik Gizlenmiyor

Windows 10 da Pil Simgesi Görünmüyor

Windows 10 En Çok Kullanılan Uygulamaları Göster Gri Oldu

Dosya Gezgininde Gezinti Bölmesi Nasıl Gizlenir

Windows’da Sağ Köşede Uygulama Bildirimi Gelmiyor

Windows’da Sağ Köşede Bildirimler Hemen Kayboluyor

Her Program İçin Farklı Ses Nasıl Ayarlanır

“Windows 10’da Görev Çubuğunda Cortana Butonu Nasıl Gizlenir” üzerine 4 yorum

  1. Cortana nın ayrı bir uygulama olarak sunulması yerinde bir karar , görev çubuğunda gizleme seçeneği olduğunu bilmiyordum , Teşekürler

    Yanıtla

Yorum yapın