Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

Windows güncellemelerini düzenli olarak kontrol etse de , bazen yeni bir Windows Insider Preview derlemesi veya yeni bir çevre birimi kurarken sürücü güncellemesini indirmeye çalışırken yeni güncellemeleri manuel olarak kontrol etmeniz gerekebilir.

Windows ‘da, isterseniz Windows Güncellemelerini manuel olarak kontrol etme seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, Windows Güncelleştirmelerine ne zaman ihtiyaç duysanız güncelleme menüsüne ulaşmak için pek çok kere tık yaparak menüler arasından ulaşmanız gerekir.

Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update> Güncellemeleri kontrol et yolunu izleyerek windows güncellemelere ulaşabilirsiniz. Ancak daha kısa bir yol olarak sağ tuşa güncellemeleri kontrol et seçeneğini ekleyebilirsiniz. Bugün, masaüstünüzdeki sağ tıklama bağlam menüsüne bu seçeneği nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağım.

Sağ tıklama bağlam menüsüne yeni bir “Güncellemeleri kontrol et” seçeneği eklemek için aşağıdaki adımları dikkatlice takip edin:

1- Çalıştır komutunu açmak için Windows tuşu + R klavye kısayolunu tuşlayın.

2- Çalıştır kutusuna regedit yazın ve tamam butonuna tıklayın. Kayıt defteri açılacaktır.

Kayıt defteri

3- Aşağıdaki yola göz atın:

HKEY_CLASSES_ROOT\DesktopBackground\Shell 

4- Shell klasörüne sağ tıklayın ve yeni anahtara tıklayın. ismine Güncellemeleri kontrol et yazın.

Güncellemeleri kontrol et

5- Güncelleştirmeleri denetle anahtarına sağ tıklayalım ve “Yeni -> Anahtar” ı seçin. Yeni anahtara command ismini verelim

 command 

4- Anahtarları oluşturduktan sonra, “Güncellemeleri Kontrol Et” klasörünü seçin ve ardından sağ paneldeki boşluğa sağ tıklayın ve bağlam menüsünden Yeni>Dize Değeri” seçeneğini seçin. SettingsURI ismini verin

 SettingsURI 

Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

5- Yeni oluşturduğumuz SettingsURI değerine çift tıklayın. Değer Verisi alanına ms-settings:windowsupdate-action yazın ve değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” butonuna tıklayın.

 ms-settings:windowsupdate-action

6- Şimdi sol bölmede görünen “command” anahtarını seçin ve sağdaki boşluğa tıklayın. Yeni> Dize Değerini seçin ve değeri DelegateExecute olarak adlandırın. Değer verilerini değiştirmek için, yeni oluşturulan DelegateExecute isimli değere çift tıklayın, boş alana {556FF0D6-A1EE-49E5-9FA4-90AE116AD744} değerini girin ve değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” düğmesine tıklayın.

 DelegateExecute
 {556FF0D6-A1EE-49E5-9FA4-90AE116AD744} 

Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, masaüstü bağlam menüsüne yeni bir “Güncellemeleri Kontrol Et” seçeneği eklendiğini göreceksiniz. Yeni seçeneği görmüyorsanız sistemi yeniden başlatın.

Bağlam menüsünde Güncellemeleri Kontrol Et seçeneğinin yanında ikon isterseniz aşağıdaki adımları takip ederek yapın:

Masaüstü bağlam menüsününe güncellemeleri kontrol et Simgesini eklemek için oluşturduğumuz kayıt defterindeki “Güncellemeleri Kontrol Et” klasörünü seçin.

Sağdaki boş alana sağ tıklayın ve “Yeni -> Dize Değeri” seçeneğini seçin. Yeni Dize değeri ismini “Icon” olarak adlandırın. Icon Değerine çift tıklayın, Değer Verisi alanına %SystemRoot%\System32\shell32.dll,-47 yazıp değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” butonuna tıklayın.

 %SystemRoot%\System32\shell32.dll,-47

Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

Yeniden masa üstüne sağ tıklayın. Bağlam menüsünde “Güncellemeleri Kontrol Et” seçeneğinden hemen önce simgeyi göreceksiniz.

Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

Tüm bu işlemleri daha kolay yoldan yapmak isterseniz sayfanın sonundaki indir butonuna tıklayın ve guncellemeler-kontrol-et.rar dosyasını bilgisayarınıza indirin.

1- guncellemeler-kontrol-et.rar ‘i ayıklayın ( şifre:ceofix)

2- İçerisindeki Güncellemeleri kontrol et.vbe dosyasını çift tıklayıp çalıştırın. Hepsi bu kadar sağ tşa güncellemeleri kontrol et ikonu ile gelecektir.

Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle

Sağ tuştan güncellemeleri kontrol et menüsünü silmek isterseniz Güncellemeleri kontrol et.reg dosyasını çift tıklayıp çalıştırın. Sağ tuştan güncellemeleri kontrol et silinecektir.

▼Download▼ Şifre:ceofix

 

“Bağlam Menüsüne Güncellemeleri Kontrol Et Seçeneğini Ekle” üzerine 6 yorum

  1. Harika bir paylaşım olmuş ama keşke registry kayıtlarını vereydiniz bu şekilde çok uğraştırıcı

    Yanıtla

Yorum yapın