Chromium EDGE de Dns Over HTTPS yi etkinleştirin

Edge de Dns over https

Microsoft Chromium tabanlı EDGE ye geçerek belkide en doğru adımlardan birini attı ve Chrome kullanıcılarının bazılarını cezbetti haliyle bu durum Google yi rahatsız etti. Sizde Yeni chromium tabanlı EDGE kullanıcısı iseniz bu tarayıcıda Dns Over Https ayarını nasıl etkinleştirebileceğinizi merak edebilirsiniz , öncelikle DNS  0ver HTTPS den kısaca bahsedecek olursak birkaç yıllık geçmişe sahip olan yeni bir özellik. DNS Over HTTPS (DOH) un temel amacı istemci ile Çözümleyici arasındaki verileri şifrlelemek için HTTPS protokolün kullanmaktır. Mesela siz bilgisayarınızdan (Client veya istemci) bir web sayfasına bağlandığınızda (Server veya çözümleyici) bağlantı trafiğiniz “man in the middle” diye tabir edilen ve Türkçeye Ortadaki adam diye çevrilen saldırı ile dinlenip trafiğiniz yönlendirilebilir.

Ortadaki adam saldırısı

DNS Over HTTPS etkinleştirilirse böyle bir tehlike ortadan kalkmaktadır . EDGE Chromiumda DSN Over HTTPS yi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1. Özelliği etkinleştirmek için bir GUI bulunmadığından tarayıcınızın adres satırına aşağıdaki kodu yazmanız gerekir.

edge://flags/#dns-over-https

2. Açılan pencerede “Secure DNS lookups” un karşısında yeralan aşağı açılır menüden “Enabled” kısmını seçin ve sağ altta yeralan Yeniden başlat butonuna tıklayın.

Edge Chromium da dns over https yi etkinleştirme

İşlemler bukadar , etkinleştirildiğinde, güvenli çözümleyici protokolü olarak Google DNS sunucularını kullanır. Firefox’ta ise önceden yüklenmiş olarak gelen Cloudflare ve NextDNS hizmetleri bulunur. Firefox un en yeni sürümlerinde DNS Over HTTPS (DoH), yalnızca ABD li kullanıcılar için varsayılan olarak etkinleştirilmiş halde gelmektedir fakat ilerde tüm ülkelerde bu ayar otomatik olarak etkin şekilde gelecektir.

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Android Cihazlarda Dns Önbelleğini Temizleyin

Bilgisayarda Sistemi Ve Boş Disk Alanını Temizle

Windows 10’da Parola Sıfırlama Diski Nasıl Oluşturulur

Windows Oturum Açma Ekranını Atla

Windows 10da Kilit Ekranı Nasıl Devre Dışı Bırakılır“Chromium EDGE de Dns Over HTTPS yi etkinleştirin” üzerine 2 yorum

  1. Yorumun için teşekürler gürsel , güvenlik çok önemli.

    Cevapla
  2. EDGE chromium u bende sevdim , yakında asıl tarayıcım yapacağım , Bu nedenle güvenliği önemli benim için çok teşekürler ayarı yaptım.

    Cevapla

Yorum yapın