Windows 10’u Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

Windows 10’u internet tehditlerine karşı korumak istiyorsanız ücretsiz anti-virüs araçlarını kullanabilirsiniz.

Windowsu 10 u Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

Windows 10’u virüslerden korumak için neler yapabilirsiniz. İşte size araçlar ve tavsiyeler!

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tam olarak korumanın türlü aracı vardır. Çevrim içi riskleri göze almak istemiyorsanız ve verilerinizi de güvende tutmak istiyorsanız aşağıdaki güvenlik yazılımlarını deneyebilirsiniz. Ayrıca kendinizin de dikkat etmesi gereken hususlar vardır.
PC’nizi güvenli tutmanın en iyi yolu internetten geçer.
Tarayıcınızda açılan pop-up reklamlara dikkat etmelisiniz.Bazı reklamlar indirme linklerine tıklatmaya karşı kandırabilir. Ve bazı pop-up pencerelerinde ise cihazınıza virüs bulaştı şimdi tıklayın ve temizleyin uyarısı ile size yazılım kurdurup  yanıltabilir. Bu gibi açılan pop-up pencerelere tıklamamanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü bu gibi sahte içerikler de virüs yeme olasılığınız oldukça yüksektir.

Anlık ileti yada e-postalardan göndereni bilmiyorsanız, gönderilen dosya eklerine karşı dikkatli olun. Birşey kazandınız, borcunuz var gibi gerçek gibi görünmeyen iletilere daha sağduyulu yaklaşarak dikkatli ve temkinli olun.

Şimdi ise Virüslerden Korunmak İçin Tavsiye Yazılımlar:

Windowsu 10 u Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun
Windows Defender
Windows 10 yerleşik olarak gelen anti-virüs aracı, Windows Defender.
Windows Defender, otomatik olarak yüklenir ve korumanız emin halde arka planda çalışır. Hızlı ve tam koruma olarak bilgisayarınızı taratabilirsiniz.
Windows Defender’da taramayı özelleştirin.
Windows Defender taramaları ‘Özel’ seçeneği ile taramalarınızı daha fazla kontrol altında tutabilirsiniz.

Windowsu 10 u Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

Defender’i açın sağ tarafdan özel ŞimdiTara seçeneğini tıklayın. Bir pencerede sabit diskleri içeren bir liste görüntülenir. ‘+’ simgesine tıklayın. Açılır sekmelerden istediğiniz kısımlara tik atıp taratabilirisiniz.

Windowsu 10 u Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

  • Windows Defender’ı güncel tutun
  • Windows Defender’ın güncel tutulması, en son saldırılara, yeni tehditlere karşı sizi koruyacaktır.
  • El ile Windows Defender güncellemek için ‘Güncelleştir’ sekmesine tıklayın ve tanımları güncelleştire tıklayın.Böylelikle güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Karantinaya alınan dosyaları denetleyin
Windows Defender’ın, karantinaya aldığı virüslü dosyalarını silmeden önce dosyayı kontrol edebilirsiniz. Bazen Karantinaya alınan dosyaların aslında zararsız da olabildiğini unutmayın. Böylelikle size lazım olan dosyaları kurtarabilirsiniz.
Windows Defender’ı açın ‘Gelişmiş sekmesine tıklayın, karantinaya alınan öğeler > ayrıntıları görüntüleye tıklayın.
Windows Defender Ayarları
Windows Defender nasıl çalıştığını üzerinde daha fazla kontrol için, ‘Ayarlar’ı tıklayın. Bu daha fazla defender’ın gelişmiş ayarlarına erişim sağlar. Gerçek-zamanlı koruma, bulut tabanlı koruma gibi özellikler açabilirsiniz veya kapatabilirsiniz. Ayrıca istisnalarda ekleyebilirsiniz. Bir dosyaya sürekli virüslü görüp uyarı veriyorsa istisna ekleyip o dosya yada klasörün taranmamasını sağlayabilirsiniz.

Defender ‘ı kullanmak istemezseniz alternatif yazılımlar:

avast

Avast Free Antivirus
Windows Defender iyidir, ama daha fazla güvenlik için yükleyebileceğiniz alternatifler vardır. Avast antivirüs yazılımı da bunlardan biridir. Şayet defender ile birlikte kullanırsanız ikisi çakışır ve bilgisayarınızı ağırlaştırır. Avast veya diğer virüs yazılımlarından birini tercih edip kullanacaksanız dahili defender’ı mutlaka kapatmalasınız.
Avast için daha fazla ek koruma isteyebilirsiniz, ancak bazı koruma araçları ücretlidir. Bu sebep ile avast’ın ücretli sürümlerini de tercih edebilirsiniz.

malwarebytes

Malwarebytes
Malwarebytes, diğer anti-virüs tarayıcılarının kaçırdığı virüsleri ve zararlı yazılımları bulan ve ortadan kaldıran ücretsiz bir araçtır.
21 Ara 2016 ‘da yayımlanan konu 21.05.2019’da güncellenmiştir.

“Windows 10’u Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun” üzerine 4 yorum

  1. Avastın yazılımını tavsiye ederim , Windows defender çok iyi bir koruma sağlamasa da hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum , güzel bilgiler için teşekürler.

    Yanıtla

Yorum yapın