Edge Chromium Tarayıcıda Koyu Tema Nasıl Etkinleştirilir

Edge Chromium Tarayıcıda Koyu Tema Nasıl Etkinleştirilir

Daha iyi web taraması için,  Microsoft Edge tarayıcısı için  Chromium açık kaynak projesini kullanmak istedi. Yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, Windows Server (2016 ve üstü), Windows Server (2008 R2 – 2012 R2) ve macOS’un tüm sürümlerinde desteklenmektedir. Her tarayıcının ve Chromium tarayıcısında olduğu  gibi, Microsoft Edge  Chromium’da açık ve koyu tema seçenekleri ile  gelir.

Microsoft Edge’deki tema seçeneğini tüm profiller için açık moda veya karanlık moda değiştirebilirsiniz. Burada yanılgaya düşmemeniz için şunu belirteyim, Microsoft Edge temasını koyu olarak değiştirseniz bile bu seçenek web sitelerinin sayfalarına uygulanmaz, sadece edge chromium’un arayüzünde değişiklik elde edersiniz.  Ayrıca edge chromium’un arayüzündeki sistem varsayılan ayarı ile kullanıcının modu nasılsa o şekilde hareket eder.

Yani; Sistem seçeneği sunan tek tarayıcı Microsoft Edge chromium’da temalardaki seçimi,  “Sistem varsayılanı ” yaparsanız, tarayıcı da  Sistem ayarlarına uyar. Örneklemek gerekirse bir kullanıcının windows uygulama modu koyu olsun. Edge chromium tarayıcınızda tema ayarı sistem varsayılanı ise edge arayüzü de karanlık olacaktır. Bu konumuzda, Microsoft Edge Chromium’da temayı açık moda veya koyu moda nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım.

Microsoft Edge’de Karanlık Tema Nasıl Etkinleştirilir

1- Yeni, Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısında koyu temayı etkinleştirmek için menü düğmesini tıklayın ve “Ayarlar” ı seçin.

Edge Chromium ayarlar

2- Ardından sol bölmeden Görünüm ‘e tıklayın ve sağ bölmeden Tema  seçeneklerinin karşısındaki açılır menüden  Koyu olanı seçin.

3- Artık temanız koyu renkde olacaktır Daha sonra koyu tema kullanmaktan vazgeçerseniz yine aynı yolu kullanarak temayı “Açık ” olarak değiştirebilirsiniz.

Edge Chromium Tarayıcıda Koyu Tema Nasıl Etkinleştirilir

Windows 10’da karanlık temayı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, Windows 10’da karanlık temayı nasıl etkinleştireceğinizi okuyabilirsiniz.

Dosya Gezgininde Karanlık Modu Etkinleştirme

Chromium’u temel alan yeni Edge tarayıcısını henüz yüklemediyseniz, https://www.microsoftedgeinsider.com/tr-tr/download adresinden indirebilirsiniz . Ayrıca Microsoft Edge chromium macOS ve Android akıllı telefonlar ve iPhone gibi mobil cihazlar için de kullanılabilir.

Tavsiye makaleler için aşğıdaki linklere göz atabilirsiniz:

Edge Chromium Aniden Kapanırsa Kaldığın Yerden Devam Et

Chromium EDGE de Yer İşaretleri Dışa Nasıl Aktarılır

 

“Edge Chromium Tarayıcıda Koyu Tema Nasıl Etkinleştirilir” üzerine 2 yorum

Yorum yapın