Google Chrome’da Arama Konumunuzu Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Google Chrome'da Arama Konumunuzu Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Konum ayarları, Google Chrome tarayıcısının önemli bir özelliğidir. Bu, özellikle bölgede bir arama yaparken geçerlidir. Lakin bu bazen istenmeyecek bir durumdur. Google  Chrome tarayıcısının, internette hangi dilde arama yaptığımızı bulup tespit etmesi ve bize bu arama sonuçlarını göstermesi, her zaman doğru olduğu anlamına gelmez ve kabul edilemez.

Chrome’da Konum Ayarlarını Değiştirme

Google’da arama yaptığımızda bize arama sonuçlarının altında hangi konumda olduğumuzu tespit ettiğini zaten gösterir. Tarayıcıda yer tespitini kapatmış olsanız bile konumu gizleyemezsiniz konumu kapatma sadece tam lokasyonu engeller. ( Buda haritalar gibi servisleri kullanırken tam konumunuzun bulunmasını engeller). Peki konumu değiştirmek ne işe yarayacak derseniz örneğin Amerika ile web sayfalarından bir ürün arıyorsunuz. Google tarayıcı sizin konumunuzu Türkiye olarak tespit ettiği için her ne kadar aramanız Amerika içerikli bile olsa ilk önce Türkiye sayfalarını açar ve aradığınız sonuçları çok ileriki sayfalarda bulursunuz. Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız lokasyonu Amerika yapabilirsiniz.

Konum ayarlarını değiştirmenin bölgede kısıtlanmış bir içeriğin engellemesini kaldırmayacağını unutmayın. Chrome’daki konum ayarları yalnızca, konumunuzdaki arama sonuçlarına yardımcı olur. (konumunuzu gizlemek istiyorsanız, bir proxy veya VPN kullanmanız gerekir.) Google’ın bulunduğumuzu düşündüğü varsayılan bölgeyi nasıl değiştirebiliriz?

Chrome’da Arama Konum Ayarlarını Değiştirme

1- Google Chrome’u açın.

2- Tarayıcı açıldıktan sonra, sayfanın üst kısmındaki adres çubuğuna bulmak istediğiniz bir şeyi yazın. Arama konusunu adres çubuğuna yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basın.

3- Arama sonuçlarının bir listesi açıldığında, arama sayfasının üst kısmındaki “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Açılır menüden “Arama Ayarları” seçeneğini tıklayın.

Chrome'da Konum Ayarlarını Değiştirme

4- Aşağı kaydırarak “Bölge Ayarları” bölümüne gidin. Bir bölge seçin. Tercih ettiğiniz bölgeyi görmüyorsanız, kullanılabilir tüm bölgeleri görüntülemek için bölgeler listesinin altında Daha fazla göster’e tıklayın. Arama sonuçlarını görmek istediğiniz bölgenin solundaki dairesel onay kutusuna tıklayın.

Google Chrome'da Konumunuzu Nasıl Değiştirebilirsiniz?

5- İstediğiniz bölgeyi seçtiğinizde, seçiminizin kaydedildiğinden emin olmak için “Kaydet” butonuna tıklamayı unutmayın.

6- Bölge ayarlarının değiştirildiğine dair bir onay açılır penceresi göreceksiniz.

Google Chrome'da Konumunuzu Nasıl Değiştirebilirsiniz?

7- Tamam butonuna tıklayın..

Artık seçtiğiniz bölge ile daha alakalı arama sonuçları varsa bunlar görüntülenir.

Chrome ile ilgili seçtiğim tavsiye konular:

Chrome’daki Tüm Yer İşaretleri Nasıl Silinir

Birden Fazla Sekme Chrome Ve FireFox’ da Nasıl Kaydedilir

Google Chrome’da Resimli Sekme Ön İzlemelerini Aktif Et

Google Chrome’da Kendi Renkli Temalarınızı Oluşturun

Chrome’da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Chrome Tarayıcıda Birden Fazla Favori Web Sayfalarını Açma

Chrome PDF Görüntüleyiciyi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

 

“Google Chrome’da Arama Konumunuzu Nasıl Değiştirebilirsiniz?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın