Bir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel’e AktarılırBir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel'e Aktarılır?

Bilgisayarınızdaki verilerin, yada harddiskinizdeki verilerin değişitirilme tarihlerini gözlemlemek için bu verileri excel’e aktarabilirsiniz.

Bilgisayarımızda pek çok dosya ve klasör var ve zaman içinde daha fazla dosya ve klasör ekleyip silebiliriz. Ama bunun yanısıra Bazı klasörler ve dosyalar bizim için çok önemli olabilir ve birileri haberimiz bile olmadan bu dosyaları değiştirebilir, düzenleyebilir yada silebilir. Örneğin belkide evdeki afacan bir dosyayı sürükleyip bir diğer dosyanın içine bıraktı. Hangi dosyanın ne zaman düzenlendiğini bulmak için “Son değiştirme” tarihine bakmayı tercih edebilirsiniz. Ancak dosya ya silinmiş ise?

Elbette silinen dosyaları geri getirmek mümkün değil. Ancak Dosyalar silindi mi yoksa diğer dosyaların içinde mi olduğunu tespit etmenize olanak sağlayabiliriz. Silinen dosya ve klasörlerin listesini Excel’i kullanarak ayrıntılı bir şekilde analiz edebiliriz.

Yada finansal organizasyonda dosyaların listesini, değişiklik tarihlerini, dosya boyutunu , tür vb. bilgileri rutin olarak depolayacak olabilirsiniz.

Peki, tüm bu olasılıklar dahilinde bir klasördeki dosyaların listesini Excel’a Nasıl aktabiliriz sorusuna yanıt aşağıdaki adımlarda.

Şimdi, verilerin ne olduğunu analiz edip gözlemlemek istediğiniz dizini açın. Örneğin ben masa üstünden yeni klasör 3 ‘ü açtım ve adres çubuğuna sağ tıklayıp, adresi metin olarak kopyalaya tıkladım.

C:\Users\Tuba\Desktop\Yeni klasör (3)

C:\Users\Tuba\Desktop\Yeni klasör (3)

Bu adresi web tarayıcısında açtım. Yani ben google chrome’u açıp, adres satırına windows gezginindeki dosya yoluna ait adresi yapıştırıp enter’a tıkladım.

Ve tarayıcıda klasör içeriğim görüntülenmiş oldu.

 windows gezginindeki dosya yolu

Şimdi yapmam gereken CTRL+A ile tümünü seçeceğim, Ve CTRL+C ile komutu ile kopyalama yapacağım. Kopyalamadan sonra excel’i açıp CTRL+V ile tüm dosya bilgilerini excel’e yapıştıracağım.

excel'e
Böylelikle dosyalarımızın görünüm verilerinin yedeğiniz aldık ve en ufak değişikliklerde artık bu belge üzerinden kontrol yapabileceğim.

NOT: Excel sayfasındaki veriler yenilenmiyor, bu nedenle verileri düzenli olarak içe aktarmamız gerekir. Bu yöntemi, sadece dosya değişikliklerini takip etmekle kalmaz, aynı zamanda dosya adlarını da kullanabilirsiniz.

Görev Yöneticisindeki İşlemler Nasıl Kopyalanır 
Excel’de Doldurma Tutamacını Gösterme Ve Gizleme
Microsoft Excel 2016 da Boş Hücreler Nasıl Silinir

11 Yorum

 1. nergiz akman 19 Şubat 2019 Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici 19 Şubat 2019 Alıntıla
 2. ali 31 Ocak 2019 Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici 31 Ocak 2019 Alıntıla
 3. İsmet 14 Ocak 2019 Alıntıla
 4. fatma 4 Eylül 2018 Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici 5 Eylül 2018 Alıntıla
 5. azra 1 Aralık 2017 Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici 1 Aralık 2017 Alıntıla
 6. sinan dal 8 Mart 2017 Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici 8 Mart 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir