Bir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel’e AktarılırBir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel'e Aktarılır

Bilgisayarınızdaki verilerin, yada harddiskinizdeki verilerin değişitirilme tarihlerini gözlemlemek için bu verileri excel’e aktarabilirsiniz. Bilgisayarımızda pek çok dosya ve klasör var ve zaman içinde daha fazla dosya ve klasör ekleyip silebiliriz. Ama bunun yanısıra Bazı klasörler ve dosyalar bizim için çok önemli olabilir ve birileri haberimiz bile olmadan bu dosyaları değiştirebilir, düzenleyebilir yada silebilir. Örneğin belkide evdeki afacan bir dosyayı sürükleyip bir diğer dosyanın içine bıraktı. Hangi dosyanın ne zaman düzenlendiğini bulmak için “Son değiştirme” tarihine bakmayı tercih edebilirsiniz. Ancak dosya ya silinmiş ise?

Elbette silinen dosyaları geri getirmek mümkün değil. Ancak Dosyalar silindi mi yoksa diğer dosyaların içinde mi olduğunu tespit etmenize olanak sağlayabiliriz. Silinen dosya ve klasörlerin listesini Excel’i kullanarak ayrıntılı bir şekilde analiz edebiliriz. Yada finansal organizasyonda dosyaların listesini, değişiklik tarihlerini, dosya boyutunu , tür vb. bilgileri rutin olarak depolayacak olabilirsiniz. Peki, tüm bu olasılıklar dahilinde bir klasördeki dosyaların listesini Excel’a Nasıl aktabiliriz sorusuna yanıt aşağıdaki adımlarda.

Klasördeki dosya isimlerini excele aktarma

1- Şimdi, verilerin ne olduğunu analiz edip gözlemlemek istediğiniz dizini açın. Örneğin ben masa üstünden yeni klasör 3 ‘ü açtım ve adres çubuğuna sağ tıklayıp, adresi metin olarak kopyalaya tıkladım.

C:\Users\Tuba\Desktop\Yeni klasör (3)

Bir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel'e Aktarılır

2- Bu adresi web tarayıcısında açtım. Yani ben google chrome’u açıp, adres satırına windows gezginindeki dosya yoluna ait adresi yapıştırıp enter’a tıkladım. Ve tarayıcıda klasör içeriğim görüntülenmiş oldum.

Bir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel'e Aktarılır

3- Şimdi yapmam gereken CTRL+A ile tümünü seçeceğim, Ve CTRL+C ile komutu ile kopyalama yapacağım. Kopyalamadan sonra excel’i açıp CTRL+V ile tüm dosya bilgilerini excel’e yapıştıracağım.

Bir Klasördeki Dosya Ve Klasör Adları Nasıl Excel'e Aktarılır

NOT: Excel sayfasındaki veriler yenilenmiyor, bu nedenle verileri düzenli olarak içe aktarmamız gerekir. Bu yöntem, sadece dosya değişikliklerini takip etmekle kalmaz, aynı zamanda dosya adlarını da listeleyebilirsiniz.

Görev Yöneticisindeki İşlemler Nasıl Kopyalanır 

Excel’de Doldurma Tutamacını Gösterme Ve Gizleme

Microsoft Excel 2016 da Boş Hücreler Nasıl Silinir- 

İlk Yayınlanma tarihi: 8 Mar 2017, 4 ocak 2020 tarihinde düzenlenmiştir.

13 Yorum

 1. büşra demir Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 2. nergiz akman Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 3. İsmet Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 4. sinan dal Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir