Mobil ve İnternet Bankacılığında Güvenlik İçin 5 İpucu

Mobil ve İnternet Bankacılığında Güvenlik İçin 5 İpucu

İnternet çağında artık hemen hemen herkes internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanıyor. Otobüs, uçak, bilet rezervasyonu, online sinema bileti rezervasyonu, mobil cihaz aksesuarları, online alışveriş vb. pek çok alışveriş yapılmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı, internet bankacılığı hesaplarımızın güvenliğine önem vermemiz çok önemli. Hesabınızı etkili bir şekilde koruyabileceğiniz ipuçlarını makalemizde bulabilirsiniz…

1. Banka Hesabı şifrenizi koruyun

1-İnternet bankacılığının en önemli unsuru şifrenizi koruyabilmektir. Şifreniz; hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumak için en önemli anahtardır. Şifrenizi koruyamazsanız hesabınız kolayca istemediğiniz diğer kişilerin eline geçer. Bu nedenle, ilk kural, bazı özel karakterlerle birlikte alfanümerik karakterler kullanarak hesabınız için Çok Güçlü bir Parola oluşturmalısınız.

2- Şifrenizi bir kâğıda yazmayın. Çünkü notu silebilirsiniz kaybedebilirsiniz. Kişisel bir soruyu ipucu olarak seçmek ve başkaları tarafından bilinemeyecek özel bir soru seçmek daha iyidir. Şifre olarak Cep telefonu numarası, ev adresi gibi sık kullanılan şeyleri kullanmaktan kaçının.

3- Düzenli olarak parola değiştirmek önemlidir.

4- Kimlik avı e-postalarına asla kişisel kullanıcı adınız ve şifrenizle cevaplamadığınızdan emin olun. Hesabınızı kırmak için kullanılabilir.

Mobil ve İnternet Bankacılığında Güvenlik İçin 5 İpucu

2. E-postayı açarken Dikkatli Olun

1- E-posta arkadaşlarımıza, ailemize yanıt vermenin en yaygın yoludur. Asla net olarak bilmediğiniz şüpheli bir postayı açmayın. Kötü bir e-posta olmayabilir, ancak yine de her zaman güvende olmayı tercih edin. Sonuçta ne ile karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz.

2- Herhangi bir e-posta da size şifre sorarsa ki; buna güvenli e-postalarda dahildir; Kişisel bilgilerinizi  asla açıklamayın. Çünkü kişisel bilgiler asla e- posta ile sorulmaz.

3- Önemli kurumların kişisel bilgilerinizi isteyebileceğinden şüphe ediyorsanız, önce onları arayın ve onaylayın ve sonra kişisel bilgilerinizi onlara gönderin.

4- E-posta ile herhangi bir bağlantı veya ona bağlı başka bir şey açarsanız, bilgisayarınıza kendisini yükleyebilecek bir virüsü aktif edebilirsiniz. Bu yüzden, daima konuyla ilgili bildiğiniz e-postaları açmaya çalışın.

3. Bilgisayar güvenliğini arttırma

1- Bilgisayarınızı virüslerden korumaya ne kadar çalışırsanız çalışın, bilgisayarınıza saldırmak için çeşitli seçenekler vardır. Genellikle, internette çeşitli şeyleri araştırırız ve internetten dosyalarımıza virüs bulaştırma olasılığı vardır. Bu nedenle, kişisel bilgilerinizi güvenli bir yerde saklayabilen, iyi bir anti-virüsün kurulu olmasına dikkat edin. Yine, virüsten korunma yazılımını düzenli olarak güncellediğinizden emin olun.

2- Bilgisayar virüsü birçok türdedir. Bazıları bilgisayarınızda bulunan tüm bilgilerinizi, verilerinizi vb. Yok eder, bazıları ise kullanıcı adını ve kayıtlı şifreleri çalabilir. Daha sonra herhangi bir hesabınıza kolayca erişebilir ve sizin adınıza tüm paranıza el koyabilir

4. Ne indireceğinize dikkat edin

İnsanların herhangi bir web sitesini açtıkları ve anında medya dosyalarını indirmeye başladıkları durumlar vardır. İndirilen dosya casus virüslerin veya trojan virüslerinin bazılarını içerebileceğinden bu yanlış bir alışkanlıktır. İndirdiğiniz içerikleri izlerken veya dinlerken virüs bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaları bozacak ve kullanıcı adı ve şifreleri çalacaktır. Bu nedenle, herhangi bir dosyayı indirme konusunda seçici olmalısınız.

Mobil ve İnternet Bankacılığında Güvenlik İçin 5 İpucu

5. Cep telefonunuzda Güçlü Şifre Kullanımı

1- Bugünlerde internet bankacılığımıza erişmek için akıllı telefonlarımızı kullanıyoruz. Bazen kullanıcıların şifrelerini not defterine yazıp masaüstünde saklarlar. Bu şekilde hesaplarına kolay bir şekilde erişmenin daha kolay olacağını düşünüyorlar. Evet, gerçekten de bu, hesabınıza erişmenin kolay bir yoludur. Lakin sadece siz değil arkadaşlarınız da var. Sadece hayal edin, arkadaşlarınız şifreniz hakkında bir şeyler öğrendiğinde ne olacağını düşünün. Bu nedenle, şifrenizi hatırlamak veya şifrelerinizişifreli bir yerde saklamak iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca  hesabınızı korumak için mobil şifrenizi korumalı yapın.

2- Yukarıda belirtilen adımlar, bankacılık hesabınızı kötü amaçlı yazılımlardan veya bilgisayar korsanlarından korumak için çok önemlidir.

Aşağıda, daha güvenli olmak için izlemeniz gereken bazı ipuçları verilmiştir.

1- Banka Hesabı’nızı düzenli olarak kontrol edin.

2- Hesabınıza güvenli  yerlerden erişin.

3- İnternet bankacılığı hesabınıza erişmek için asla başkalarının dizüstü bilgisayarlarını veya genel bilgisayarları kullanmayın.

4- Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazdıktan sonra bu sayfanın şu anda meşgul olduğunu gösteren bir ileti alırsanız beklediğiniz sayfanın, virüs ya da sahtekarlık bağlantısı olabileceğini düşünün.

5- Başkalarının bilgisayarını kullanırken yukardaki mesajı veya benzeri bir mesajı alırsanız, olağandışı herhangi bir aktivite hakkında bilgi almak için Bankanıza başvurun. Şüpheli bir  durumda banka hesabınızı bile engelleyebilirsiniz.

6- Her zaman şifrelemeyi kontrol edin. Yani Url’de bir asma kilit var mı ? URL’niz “ https ” ile başlıyor mu? Bankacılık internet hesabınızı internette açmadan önce bu iki şeye dikkat etmek çok önemlidir.

7- Sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutun.

8- İşletim sisteminizi düzenli olarak yükseltin.

9- Her zaman, özellikle dizüstü bilgisayarı kullanırken hesaptan çıkış yapma pratiği yapın.

10- Ödeme yaparken, her zaman doğru hesap numarasını girip girmediğinizi kontrol edin ve sıralama kodunu kontrol edin.

11- Çevrimiçi bankacılık oturumunuz sırasında görünen beklenmedik veya şüpheli görünen ‘açılır’ pencerelerin farkında olun.

12- Bankacılık hesabını korumak için uyması gereken ortak ilkelerin çoğu yukarıda belirtilmiştir. Sizin de bankanız tarafından öngörülen başka maddeler var ise onlara dikkat edin. Ve bankanızı gidip herhangi bir ekstra özelliği sormak için çekinmeyin. Bu konuda size rehberlik edecekler.

Windowsu 10 U Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

Android Telefona Virüs Bulaşır Mı?Virüs Belirtileri Nelerdir

Güvenlik İpuçları: Windows 10’da Güvenliği Ve Gizliği Koru

Yayınlanma tarihi: 17 Kas 2019,güncellenme tarihi :14-08-2022

“Mobil ve İnternet Bankacılığında Güvenlik İçin 5 İpucu” üzerine 8 yorum

 1. Bir şey önereceğim. Görme özürlüler için konunun altına makalenizi okuduğunuz bir ses kaydı eklerseniz farkındalık yaratır herkese örnek olursunuz.

  Yanıtla
  • @kardes coe

   Yorumun için teşekkür ederim. Elbetteki güzel olur. şunuda belirtmek isterim windows 10’un ekran okuyucusu ve ya edge’nin tarayıcısında sesli okuma da kullanılabilir.

   Yanıtla
 2. Hala bugün bunların farkında olmayanlar var. Böyle şeyleri paylaşın ki herkes dikkat etsin. Teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın