Windows’ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur

 

Windows'ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur?

Bazen ekranda bişeyler okurken, bazen film izlerken yada modern geniş boyutlu bilgisayar ekranlarında fare işaretçisi kaybolur ve bu fare işaretçisinin yerini bulmak için bilgisayara biraz daha eğilip fareyi sağa sola sallayarak yerini bulmaya çalışırız. Şimdi tebessüm ediyor ve gülüyorsunuzdur. Mutlaka hepimizin başına bu gelmiştir.

Lakin gerçekten de bu şekilde davranışlar sergilememize hiç gerek yok. Nedeni ise kaybolan fare işaretçisini bulmanın çok kolay bir yolu var. Sadece bu varsayılan olarak etkin değildir. Kayıp fare işaretçisini bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows’da kaybolan fare işaretçisi Nasıl hızlıca bulunur?

Windows bilgisayarda kayıp fare işaretçisini bulmak için fare özellikleri penceresini açmamız gerekiyor:

Fare işaretçisi penceresini açmak için  çalıştır iletişim kutusuna komut verelim. Aşağıdaki verdiğim komutun üzerine  mouse işaretçinizi getirin ve sağ üst köşede beliren sağa doğru ok işaretine tıklayın. Bir metin belgesi içinde açılan kodu göreceksiniz kodu kopyalayın.

main.cpl 

Ve windows+R tuşlarına basın. Çalıştır komutu ekrana gelecektir. Çalıştır kutusunun içine bu kopyaladığınız kodu yapıştırın. Fare özelikleri penceresi hemen açılacaktır.

Windows'ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur?

Fare işaretçisi penceresi açıldıktan sonra kaybolan fare işaretçisini bulmak için işaretçi seçenekleri sekmesine tıklıyoruz.

Fare özellikleri penceresini açmanın farklı yollarını ve tek tık ile fare özellikleri penceresini açmak isterseniz ilgili başlık burada > Fare Özelliklerini ( fare ayarlarını) Açmanın 5 Yolu

Kaybolan fare işaretçisini bul:

Fare işaretçisi penceresinde  işaretçi seçenekleri sekmesindeki ayarların en dibinde  CTRL tuşuna bastığımda işaretçinin yerini göster kutusuna bir tik atıyoruz. Yaptığımız değişiklikleri uygula ve tamam butonlarına tıklayarak kaydedip çıkıyoruz.

Windows'ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur?

Artık fare işaretçiniz bilgisayarın neresinde olursa olsun kaybolduğunda sadece CTRL tuşuna basmanız yeterlidir. Ekranda yuvarlak daireler içinde oluşan şekilleri gördüğünüz yer kayıp fare işaretçinizin olduğu yerdir.

Windows'ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur?

Not:

Bu ayarın tek dezavantajı, CTRL tuşuna her bastığınızda bu şekillerin belirmesidir. Fareyi kaybetmediğiniz  için belki sinir bozucu hale gelebilir. Eğer bu özellikden sıkılırsanız aynı adımları takip edip “CTRL tuşuna bastığımda işaretçinin yerini göster” kutusundaki tiki kaldırıp ayarları uygula ve tamam butonları ile kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Fare işaretçisi ile ilgili diğer yararlı konular için aşağıdaki bağlantılara tıklayın:

Hesap Makinesi Kısa Yolunu Masaüstüne Ekleme

Farenin İşaretçi Hızı Ve Hassasiyeti Nasıl Arttırılır

Bilgisayar Boşta İken Fare İmlecini Gizle

Fare İmlecinin Boyutu Ve Rengi Nasıl Değişir

Fare Özelliklerini ( Fare Ayarlarını) Açmanın 5 Yolu

Sol El İle Mause- Fare- Kullanmak İçin Nasıl Ayar Yapılır?

Touchpad Nasıl Devredışı Bırakılır

Fare-Mouse İmlecinin Simgesi Nasıl Değiştirilir“Windows’ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur” üzerine 4 yorum

 1. Fare olmadan bu yapılmıyor ki

  Cevapla
  • @Eslem

   bu ayarı önceden yapman gerekiyor yada touchpad’i kullan ayarı aç

   Cevapla
 2. Teşekürler ilginç bir bilgiymiş , evet o yuvarlaklar gerçekten siniz bozucu , elinize sağlık

  Cevapla

Yorum yapın