Youtube’da Daha Hızlı Video İzle – Ara Bellek Sorunu Çözümü

Youtube'da Daha Hızlı Video İzle - Ara Bellek Sorunu Çözümü

İyi bir internet bağlantınız olsa bile, zaman zaman YouTube Videolarını izlerken “ara belleğe alınıyor” sorunu ile karşılaşırsınız. Bu gecikme sadece internet bağlantınız ile ilgili değildir. İnternet bağlantınız iyi ise videoların bellekleme sorununa çözüm bulmak için aşağıdaki tavsiyelerime bir göz atabilirsiniz.

Youtube’da internet hızınız iyi iken neden donar ve bellekler işte sebepleri ve çözümleri:

1- Evde sizden başka bilgisayar kullanıcısı varsa onlardan biri indirme yapıyor olabilir. Bu sebeplede youtube’da izlediğiniz video bellekleyebilir.

2- İlk maddemizdeki durum size uygun gelmedi ve sorunun çözümü o değil ise sıra geldi başka bir olasılığa: YouTube Videolarını belirli durumlarda arabelleğe alma veya gecikme sorunu, aynı anda video izlemeye çalışan milyarlarca kullanıcının zorlamasıyla gelen YouTube sunucularına bağlı olabilir. Hemen farklı videolara göz atarak bu bellekleme sorununun sadece bazı videolarda mı her videoda mı yaptığını kontrol edin.

Üstteki olasılıklar size uygun gelmedi ise bilgisayarınızdan kaynaklanan sorunları düzeltmeye çalışın:

1. Tarayıcı Önbelleğini Temizleyin.

YouTube Videolarının ara belleğe alınıp donma ve gecikme sorununu gidermek için atabileceğiniz ilk adım, tarayıcının önbelleğini temizlemektir. Tarayıcının ön belleğini temizlemeyi bilmiyorsanız makale sonundaki linklere tıklayın.

2- Tarayıcı Sekmelerini Kapatın.

Birden fazla tarayıcı sekmesi açık ise, youtube videoları ve başka videolar bilgisayarınızda yürütülemeyebilir. Yani kısaca YouTube videolarını çalıştırmak için bilgisayarınızdaki kaynaklar ( ram) yetersiz gelir. Bu nedenle, tüm gereksiz tarayıcı sekmelerini kapattığınızdan ve bilgisayarınızdaki YouTube videolarını oynatmak için gerekli ram’i sağladığınızdan emin olun.

3- Videoları Düşük Kalitede İzleyin

İnternetiniz iyi çalışıyorsa ve videoların bellekleme sorunu sadece youtube’daki tüm videolarda ise büyük olasılıkla YouTube sunucularındaki aşırı yüklenmeden kaynaklanıyor olabilir. Yada youtube’da geçici hatalardan kaynaklı olabilir. Böylesi bir durumda, YouTube sunucularının normalleşmesini bekleyebilir veya Videoları daha düşük kalitede izlemeye devam edebilirsiniz. Bir YouTube videosu açın, dişli çark şeklindeki Ayarlar simgesine tıklayın ve Kalite seçeneğine tıklayın . Ardından, HD olmayan daha düşük bir ayar seçin. Örneğin, Video kalitesini 720p ila 480p veya daha düşük bir değere değiştirebilirsiniz.

4- Sürücüleri Güncelleyin

Bilgisayarınızdaki Görüntü bağdaştırıcısı sürücülerinin eski olması ve YouTube’daki en son gelişmeler veya değişikliklerle ile uyumsuz olabilir.

Aramaya Aygıt Yöneticisi yazın ve aygıt yöneticisini açın. Ardından, Grafik Kartına sağ tıklayın ve sürücü Güncelleştir seçeneğine tıklayın.Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara’ya tıklayın. Ve karşıdan sürücü güncellemesini yapın. Aygıt sürücüleri güncellendikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızdan emin olun.

Umarım bu çözümler sizin için yararlı olur.

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Android Edge Tarayıcısında Geçmiş Temizle

Android Cihazlarda Google Chrome Geçmişi Nasıl Temizlenir

İnternet Tarayıcı Önbelleğimi Yenilemeye Neden İhtiyacım Var

Bilgisayarınızdaki Programlar Güncel Mi?

Android YouTube Uygulamasında Otomatik Video Oynatma Durdur

Youtubeda Bir Şarkı Otomatik Olarak Nasıl Tekrar Dinlenir?

“Youtube’da Daha Hızlı Video İzle – Ara Bellek Sorunu Çözümü” üzerine 12 yorum

 1. Çok sağolun bunu telefonumda denedim özellikle yüksek çözünürlükte ısınma da fazla oluyordu anlattıklarınızı denedim ve şu anda son derece akıcı oynatabiliyorum. Sayenizde rahatladı cihazım.

  Cevapla
 2. Çok teşekkürler çözünürlük önerinizi denedim ve ciddi bir performans artışı oldu. Bundan böyle yüksek çözünürlükte izlemeyeceğim 480p veya 360p zaten bana yetiyor. sağolun.

  Cevapla
  • @zafer t.

   her zaman olmasa da zaman zaman yüksek çözünürlüğe de ihtiyaç duyulur. Lakin telefonda çok yüksek çözünürlükler kotanızı çabucak bitirecektir.

   Cevapla
 3. Ben de 360p bazen 240p ile izliyorum. Hiçbir sorun yaşamıyorum. Hem telefonda hem bilgisayarda. Ayrıca böyle düşük çözünürlükler kota dostu oluyor.

  Cevapla
 4. Teşekürler arkadaşta bu sorun çok oluyor yazdıklarınızı ona denettireceğim linki kendisine attım

  Cevapla

Yorum yapın