Bilgisayarda Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayarda Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur?

Hiç kimse süper bir bilgisayar kullanıcısı değil. Yani hiç kimse hiç kullanmadığı bilgisayarı bir anda öğrenemez. Bu sebep ile zaman zaman bilgisayar ve telefon kullanımın da giriş seviyesindeki konulara değiniyorum. Bu konular elbette çok basit gelecek pek çok kişiye lakin azınlığın isteklerini ve azınlığın aradığını bulmasını ve öğrenmesini istiyoruz. Biz bilgi ayrımı yapmadan herkes için çözüm sağlıyoruz. Bu sebep ile giriş seviyesindeki konuları zaman zaman ceofix.com’da görüyorsunuz.

İlgili dosyaları dizüstü veya masaüstünüzdeki bilgisayarda farklı klasörlerde gruplandırmalısınız. Böylelikle ihtiyacınız olanı her zaman kolayca bulacaksınız. Dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüz olsun, yeni bir klasör oluşturmak için kullanılan yöntem aynıdır.

Windows 10’da bir klasörü nasıl oluşturabileceğinizi bu konuda öğrenebilirsiniz. Klasörleri oluşturup guplandırdıktan sonra herşey daha kolay ve belirgin hale getirmek için klasör rengini yada simgesini değiştirebileceğinizide unutmayın. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı ise makale sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

Windows 10’da Yeni Bir Klasör Oluşturmak İçin Adımlar

Yöntem 1:

Windows’ta yeni bir klasör oluşturmanın en hızlı yolu CTRL + Shift + N kısayoludur. Ve hangi alanda olursanız olun bir klasör içinde yada masa üstünde her yerde bu kısa yol çalışır. Ve yeni bir klasör açar.

Yöntem 2:

1- Klasörü oluşturmak istediğiniz alana gidin. En kolay örnek, bilgisayarınızın masaüstündedir ancak bilgisayarınızda herhangi bir yerde bir klasör oluşturabilirsiniz.

2- Masa üstünde boş bir alana sağ tıklayın. Ve Yeni klasör’ü seçin.

Yöntem 3:

Dosya gezgininde iseniz yine burada boş bir alana sağ tıklayıp yeni klasörü seçebilirsiniz. Yada yine bu alanda kısa yol kullanabilirsiniz. Dosya gezginin şeridinde yeni klasör butonuna tıklayın..

Bilgisayarda Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur?

Tüm bu yöntemlere ek olarak, Windows 10’da Komut İstemi’ni kullanarak yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

1- Yeni klasör açmak istediğiniz konuma gidin. Boş bir alana sağ tıklayın. Ve Shift tuşuna basılı iken sağ tıklayın ve komut istemini burada aç’ı seçin.

CMD ekranı geldiğinde

Bilgisayarda Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur?

mkdir yazın. Sonra boşluk bırakın ve tırnak arasında klasör ismini yazın. tırnağı kapatın. ve enter ‘a basın.

Yeni klasörünüz oluşmuş olacaktır. Hepsi bu kadar.

Özel Klasörlerinizi Renklendirin Ve Renginden Bilin

Windows’da Klasör Simgelerini Değiştirme“Bilgisayarda Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur?” üzerine 6 yorum

 1. Başlığı görünce “yok artık böyle konu mu olur” demiştim ama başlık basit görünse de içerik dolu dolu olmuş. Teşekkür ederim kendi adıma.

  Cevapla
  • @shampuan

   Evet az biraz basit olsada bilinmeyen yöntemlerde var. Teşekkürler shampuan 🙂

   Cevapla
  • @shampuan

   Ne zamandır klasör oluşturacağım bir bulamadım sonunda buldum, teşekkürler shampuan ❤

   Cevapla
 2. CTRL + Shift + N kısayolunu bilmiyordum çok işime yarayacak , ellerinize sağlık

  Cevapla
  • @hüseyin boz

   bu dehşet bir yöntem farekullanmayı sevmiyorum. olabildiğince herşey klavyeden hallolmalı benim için çok süper oldu bu kısayol

   Cevapla

Yorum yapın