Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Google chrome’da pek çok kişi yer imlerini kaydeder. Ve elbetteki kaybetme olasılığı ise her zaman vardır. Sebebi ise bazen yer imlerini elerken yanlışlıkla silmek ile olur. Bazende bilgisayarı çocuklar karıştırırken yer işaretleri çubuğuna tıklayarak bir gurup halinde de yer imlerinin silinmesini gerçekleştirebilirler.

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Google chrome’da bulut hizmetlerinde yer imlerinizi yedekliyor olabilirsiniz ancak bulut depolama son halini yedeklediği için zaten aradığınız yer imi bulut depolamadan da silinecektir. Ve bulut hizmeti bu durumda işinize yaramayacaktır. Google Chrome’da az bilenen bir özellik ile bu silinen yer imlerini kurtarabiliriz.  Nasıl mı? Yapmanız gerekenleri aşağıda adım adım anlatıyorum.

Google chrome’da silinen yer imlerini kurtar

Google Chrome’da silinen yer imi için bir backup  oluşur. Ve her değişiklikte bunun üzerine yazdırılır. Yapmamız gereken bu oluşan bozuk dosyayı eskisi ile değiştirmektir.

1- Öncelikle Windows gezginini açın. Ve  görünüm sekmesine geçin ardından  dosya adı uzantılarını göster ve gizli öğeler kutucuklarına tik atın.

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

2- Sonra ise aşağıdaki dosya yolunu takip edin.

 C:\Users\kullanıcı adınız \AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default 

yada profil oluşturdu iseniz profil 1 profil 2 gibi bişeylerin olması gerekir.

3- Bu klasörün içerisinde Bookmarks.bak dosyası olacaktır. Yapmanız gereken ilk önce Bookmarks dosyasını silin.

4- Ardından ise Bookmarks.bak dosyasındaki son uzantıyı .bak’ı silip, bookmark olarak kaydedin.

Alternatif yöntem:

Şayet tüm işlemleri daha pratik yapmak isterseniz aşağıdaki .vbe dosyasını indirip, .zip ‘den  çıkartın. ( şifre : ceofix) open-bookmark.vbe dosyasına çift tıklayın. Klasör ve dosya görünürlük seçeneklerinizi değiştirmeden tek tıkla user data klasörünü açıp, eğer birden fazla profiliniz yok ise default klasörüne ulaşabilirsiniz. Yada profiller oluşturdu iseniz istediğiniz profili klasörünü bulup açabilirsiniz.

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Sonuç olarak:

Her iki yöntemde de, Chrome u açtığınızda eski yer imlerinize dair herşeyin yeniden geldiğini göreceksiniz. Geçmiş Olsun…

Chrome’da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Chrome Tarayıcıda Birden Fazla Favori Web Sayfalarını Açma

Chrome PDF Görüntüleyiciyi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

indir

“Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır” üzerine 22 yorum

 1. merhaba, chrome güncellemesi sebebiyle silinen yer imlerine dair bir çözüm biliyor musunuz acaba?

  Cevapla
  • Merhaba Şebnem konuda zaten bunu anlattım bu yollar ile kurtarabiliyorsan bu şekilde kurtarabilirsin. olmuyorsa yapabilecek bişey yok.

   Cevapla
 2. Merhaba,videoda anlattığım gibi yaptım ama yer imleri geri gelmedi.Aylardır üzerinde çalıştığım bir proje için önemli sayfaları kaydetmiştim ama biranda hepsi gitti.Akşam varlardı,sabah kalktım hiçbir yer imi yok.Lütfen ama lütfen yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • bookmark.bak olmalı profil seçiminiz var ise onları kontrol edin. ayrıca yerimlerini gizlemiş olabilirsiniz belkide? yer işaretleri çubuğunu göster tikli mi kontrol edin. sorun nedir bu bilemiyorum. bulut depolama kullanıyorsanız senkronize de edebilirsiniz.

   Cevapla
 3. Çok faydalı bir bilgi. Yer imlerime ekliyorum.
  Yanlışlıkla silmezsem…. :))))))

  Cevapla
  • Teşekkürler 🙂 not belgesine kaydedebilirsin 🙂

   Cevapla
 4. İnanılmaz hayat kurtarıcı oldu , yanlışlıkla tüm favoriler silinmiş , ve yedek te yoktu sitenize rastladım Allah razı olsun.

  Cevapla
  • Cümlemizden Hüseyin. Teşekkürler yorumun için

   Cevapla
 5. bookmarks.bak dosyası yok bende

  Cevapla
  • bookmark.bak yer imlerinizde değişiklik yaptığınızda oluşacaktır.

   Cevapla
 6. format atıldıktan sonra da yer imlerini kurtarmak veya bulmak mümkün mü

  Cevapla
  • chrome’da bulut depolama kullanmadıysanız formattan sonra kurtarmak mümkün dğeil. Ancak dediğim gibi google chromeda oturum açtıysanız yer imlerini ve şifreleri depolamıştır buluttan geri alabilirsiniz yapmanız gereken sadece şu linke tıklayın şaywt senkronizasyon oldu ise burada ayrıntı bulabilirsiniz. Gerekli konunun detayları için ise bu linke tıklayın

   Cevapla
 7. merhaba windows 10 kullanıyorum sevdiğim bütün sayfaları chrome sayfasından masaüstüne ekle yaptım bugün bilgisayarıma format attım masaüstünde kısayollar duruyor yalnız siteye girmiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • formattan sonra onların kalması imkansız. Acaba sistem mi geri yüklediniz.

   Cevapla
 8. Ben işlemleri yaptım Bookmarks’a adını değiştirmeden girdim, birlikte aç olarak Explorer’ı seçtim, Chrome yoktu. Kaydet aç yapıyorum ama bir şey değişmiyor. Lütfen yardım edinn.. Geri gelmez mi ???

  Cevapla
  • sizin ne yapmaya çalıştığınızı gerçekten anlamadım. Benim videoda ve konuda anlattığım şekilde geri getirebilirsiniz. explorer ile neyi açmaya çalışıyorsunuz?Lütfen videoyu izleyin.

   Cevapla
 9. Yeni alan adınız hayırlı olsun.

  Cevapla
  • Çok Teşekkür Ederim 🙂

   Cevapla
 10. Süper yaaa kardeşim ile ortak kullanıyoruz ve benim aldığım yer imlerini bazen siliyor. çookkk çokkk teşekkürler artık yer imlerim kaybolmayacak :)))

  Cevapla
  • Sevindim. Rica ederim :))

   Cevapla
 11. Çoook işime yarayacak bir ipucu bunu bilmiyordum gerçekten , ellerinize sağlık

  Cevapla
  • Umarım yararlı olur. Rica ederim selamlar 🙂

   Cevapla

Yorum yapın